Hlavným cieľom kampane je informovať širokú verejnosť prostredníctvom priamych dôkazov a vyvracať tak šíriace sa mýty o 5G. Kampaň prebieha prostredníctvom online reklamy a na sociálnych sieťach.
Po tom ako medzinárodná spravodajská agentúra Reuters priniesla začiatkom apríla 2020 správy o úmyselnom zapaľovaní telekomunikačných stožiarov 5G sietí v anglickom Birminghame a Merseyside, sa naplno ukázala sila konšpiračných teórií. Sociálne médiá, vrátane Facebooku a YouTube, sa dlhodobo snažia obmedziť šírenie falošných správ, ktoré v čase pandémie podmieňujú nárast všeobecnej paniky. Na nepravdivé tvrdenia týkajúce sa sietí 5G reagovala Svetová zdravotnícka organizácia, Európska komisia a americká FDA. Zameriava sa na ne aj britská organizácia Full Fact, ktorá pracuje na overovaní pravdivosti informácií. Full Fact poukazuje na to, že vírus sa úspešne šíri aj v krajinách bez funkčnej 5G infraštruktúry - napríklad v Iráne, ktorý bol pandémiou výrazne zasiahnutý. Dodáva, že dôkazy o škodlivosti 5G sietí na ľudské zdravie neexistujú.
Jednotný názor expertov"Na frekvenciách, ktoré sa chystajú na prenos 5G, ešte donedávna fungoval oveľa silnejší televízny signál, prítomný takmer v každej domácnosti. Televízne vysielanie všetci dobre poznáme a televízia je s nami od 30. rokov 20. storočia. TV vysielanie dnes už nikomu nevadí," uviedol Tomáš Kolder z podnikovej divízie Huawei.
Mobilné telefóny a vysielače prenášajú rádiové signály pri frekvenciách výrazne nižších, než sú frekvencie röntgenového či ultrafialového žiarenia. Práve tie sú naopak dostatočne silné na to, aby poškodili ľudské bunky a DNA, a sú klasifikované ako ionizujúce žiarenie. "Pravidlá a normy určené legislatívou na ochranu zdravia pred prípadnými účinkami elektromagnetických polí sú striktne nastavené ako na úrovni Európskej únie, tak aj samotnej Slovenskej republiky. Vzťahujú sa aj na najnovšie technológie, vrátane sietí 5G," dodal Tomáš Kolder. Kampaňou chce spoločnosť reagovať aj na aktuálnu situáciu na Slovensku, keďže v súčasnosti silnejú hlasy odporcov argumentujúcich nepodloženými tvrdeniami.
Na hoaxy 5G sa nedávno začal zameriavať aj Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky a Polícia Slovenskej republiky. „Vírusy sa nemôžu šíriť prostredníctvom rádiových vĺn, či mobilních sietí. COVID-19 sa šíri kvapôčkami, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle, kýcha alebo hovorí,“ uvádza sa na facebookovej stránke Policajného zboru.
Nezaostáva ani kybernetická bezpečnosť
Kampaň Bezpečnosť 5G spoločnosti Huawei sa zameriava aj na osvetu o tzv. „zadných dvierkach“, cez ktoré vraj hocikto môže obísť proces bezpečnostnej autorizácie pri vstupe do počítačového systému. Spoločnosť Huawei sa už ku bezpečnostným vstupným bodom vyjadrovala aj v minulosti. „Naše zariadenia síce poskytujú možnosť prístupu v krízových situáciách, no tento prístup môžu získať len štátni regulátori a operátori,“ vysvetľuje Karl Song, viceprezident Huawei pre korporátnu komunikáciu.
Funkcia je využívaná napríklad v prípadoch, kedy je ohrozená ľudská a národná bezpečnosť, alebo keď je prístup nevyhnutný pre účely kriminálneho vyšetrovania. Povinnosť poskytovať informácie orgánom činným v trestnom konaní je zakotvená aj v legislatívnych nariadeniach jednotlivých štátov, napríklad v nemeckom Nariadení o dohľade nad telekomunikáciami. „Prístup sa dá získať len ak je používateľ fyzicky prítomný v zabezpečených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve a správe sieťových operátorov. Výrobca takýto úkon spraviť nemôže a nevie,“ dodáva K. Song.
5G siete a ich obrovský potenciál
5G nezahŕňa len samotný vysokorýchlostný internet, no tiež množstvo nových funkcií a systémov. Podľa štúdie aplikovateľnosti 5G, ktorú pred krátkym časom predstavili renomovaní odborníci z Roland Berger, ovplyvní nástup nových sietí nespočetné množstvo oblastí. Tými sú napríklad veda a výskum, vývoj nových technológií, médiá a zábava, výroba, verejné služby, národná a regionálna administratíva, fungovanie ekonomiky a sociálne zabezpečenie.
"Informovanosť o 5G a ich výhodách podľa nami zistených údajov nie je vysoká, a preto sme sa rozhodli ísť cestou osvetovej kampane. Chceme ukázať, aké ekonomické príležitosti môžu 5G siete priniesť našej spoločnosti, inak povedané, ako môžeme zlepšiť našu životnú úroveň, keď budeme implementovať 5G čo najskôr,“ dodáva Tomáš Kolder.
O Huawei
Huawei je svetovým lídrom v poskytovaní informačných a komunikačných technológií (ICT), technologickej infraštruktúry a inteligentných zariadení. Vďaka integrovaným riešeniam v štyroch kľúčových doménach - telekomunikačné siete, IT, inteligentné zariadenia a cloudové služby - sme odhodlaní prinášať digitálne informácie každému človeku, domácnosti a organizácii pre plne spojený a inteligentný svet.
Komplexné portfólio produktov, riešení a služieb od spoločnosti Huawei je konkurencieschopné a bezpečné. Prostredníctvom otvorenej spolupráce s partnermi z odvetvia vytvárame pre našich zákazníkov dlhotrvajúce výhody, pracujeme na tom, aby sme umožnili ľudom stať sa lepšími, obohacujeme život domácností a podmieňujeme vývoj inovácií v organizáciách všetkých druhov a veľkostí.
V spoločnosti Huawei cielime inovácie na potreby zákazníkov. Investujeme značné prostriedky do základného výskumu a zameriavame sa na technologické objavy, ktoré posúvajú svet dopredu. Máme viac ako 188 000 zamestnancov a pôsobíme vo viac ako 170 krajinách a regiónoch. Spoločnosť Huawei bola založená v roku 1987 a je súkromnou spoločnosťou vo vlastníctve zamestnancov.
Pre viac informácií navštívte oficiálnu stránku Huawei
www.huawei.com
alebo nás sledujte na:
www.linkedin.com/company/Huawei
www.twitter.com/Huawei
www.facebook.com/Huawei
www.youtube.com/Huawei