Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR však musí upraviť podmienky verejného obstarávania na zdravotnú záchrannú službu (ZZS). Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s výberovým konaním na vydanie povolení na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby dostalo stanovisko EK ešte v apríli. Tá v ňom skonštatovala rozpor slovenskej legislatívy s pravidlami Európskej únie v oblasti verejného obstarávania. To, že sa Komisia rozhodla nezačať sankčné konanie, považuje rezort zdravotníctva "za prvý úspech na ceste k transparentnosti v tejto téme".
"Po dôkladnej analýze budú predstavené scenáre možných riešení danej problematiky," doplnila Eliášová. V tejto veci má minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podľa hovorkyne dve priority, a to urobiť z výberu záchranných služieb transparentný proces, ktorý bude v súlade so smernicou EÚ, a zároveň zabezpečiť plynulé poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, viedol k odvolaniu vtedajšieho predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.
Hľadanie nového šéfa ÚDZS zostalo na novom šéfovi rezortu zdravotníctva Krajčím. Podľa právneho výkladu MZ SR zrušenie tendra nie je možné a ministerstvo nedisponuje zákonnou pôsobnosťou zrušiť toto výberové konanie. V prípade konajú aj orgány činné v trestnom konaní.