Borrell, francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian a šéfovia talianskej a nemeckej diplomacie Luigi Di Maio a Heiko Maas v spoločnom vyhlásení vyzvali všetky strany bojujúce v Líbyi, aby "s okamžitou platnosťou zastavili vojenské operácie".
Diplomati zároveň trvajú na potrebe "konštruktívneho dialógu vo formáte 5+5" s odkazom na spoločnú vojenskú komisiu, ktorá pomohla sprostredkovať prímerie v krajine oznámené v Káhire začiatkom júna. Prímerie, ktoré v Líbyi malo vstúpiť do platnosti v pondelok, podporil líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar. Sily lojálne medzinárodne uznanej vláde medzitým v sobotu spustili ofenzívu zameranú na ovládnutie pobrežného mesta Syrta.
Armáda vlády národnej jednoty (GNA) odrazila 14-mesačnú ofenzívu, ktorú viedli proti líbyjskému hlavnému mestu Tripolis jednotky Haftarovej vlády sídliacej vo východnej časti krajiny, a je pripravená postupovať východným smerom, využívajúc pri tom vojenskú podporu z Turecka. Líbya má dve konkurenčné vlády. Jednu v Tripolise s podporou OSN a druhú v meste Tobruk na východe, za ktorou stojí Haftar.
V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj aliancia NATO. Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.