"Rozbíja Smer, rozbíja ľavicovú scénu, čo nie je dobré. Ľavica bola na Slovensku vždy najsilnejšia pokiaľ bola scelená a spojená," povedal Blaha. Predseda Smeru-SD Robert Fico na odchod Pellegriniho nereagoval. Poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) si myslí, že odchod Pellegriniho určitým spôsobom poškodí strane a zníži sa počet jeho priaznivcov. Vážny podľa vlastných slov ostáva v strane.
Po 15. júni by podľa poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka mali prebehnúť debaty v základných organizáciách strany a aj na krajskej úrovni. "Zachovávam názor, že vnútrostranícke veci si musíme najprv povedať sami," poznamenal Jarjabek. Dodal, že odchod Pellegriniho "berie na vedomie". "Je škoda, že z nej odchádza teraz, keď idú preferencie Smeru hore. Je škoda, že sa rozbije. Je to jeho rozhodnutie a vedel, prečo to robí."
Jarjabek aj poslanec Ján Richter (Smer-SD) potvrdili, že Fico ponúkol svoj post Pellegrinimu. "Prekvapuje ma, že tú veľkorysú ponuku, ktorú mu ponúkol predseda, neakceptoval. To celé, čo tu doteraz robil, bolo asi divadielko, pretože bol asi rozhodnutý dávno a išiel svojou líniou," povedal Richter. Je mu to ľúto, pretože Pellegrini sa vypracoval na "veľmi schopného politika a bol by býval pre stranu prínosom".
Poslanec Ján Ferenčák (Smer-SD) podporuje Pellegriniho, jeho politiku, víziu aj štýl práce. Tvrdí, že diskusia o tom, či s ním odíde do jeho prípadnej novej politickej strany ešte nebola. O založení poslaneckého klubu v parlamente je podľa Ferenčáka predčasné hovoriť. Pellegrini končí v strane Smer-SD, vzdáva sa funkcie jej podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva "otcovi zakladateľovi" predsedovi Ficovi. Pellegrini tvrdí, že oficiálnu ponuku od Fica na post predsedu nedostal. Nevylúčil založenie novej strany, nechce prevziať už existujúci subjekt. Naďalej chce ísť cestou sociálnej demokracie.