Jedným z nich je drevený kufor, s ktorým odišiel do II. svetovej vojny Jozef Švantner († 92) z Čierneho Balogu neďaleko Brezna. Po návrate si kufor odložil na povalu. Po dlhých rokoch ho od rodiny získalo múzeum a odložilo ho do depozitu. Čo všetko skrýva?
Múzeum SNP uvádza, že Jozef Švantner na prezenčnú vojenskú službu nastúpil v októbri 1940 ako príslušník Pešieho pluku 3 vo Zvolene, kde pôsobil v rámci spojovacej čaty Štábnej roty. V rokoch 1941 až 1943 pôsobil ako spojár na Ukrajine, no v júni 1943 sa mu skončila služba a vrátil sa do Čierneho Balogu. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, rozhodol sa, že si opäť oblečie uniformu. Bol september 1944 a aj v povstaleckej armáde si všetky veci skladoval v drevenom kufríku, až kým 28. októbra 1944 nezanikla. Vojnové útrapy prežil, nemal žiadne vážne zranenia a vrátil sa domov s plnou truhlicou vecí.
Po vojne pôsobil ako lesník a významne sa angažoval vo verejnom živote obce Čierny Balog až do svojej smrti v roku 2012. „Vedeli sme, že starý otec má na povale kufrík. Bol zamknutý a my sme boli ako deti zvedavé, čo je v ňom. Otvorili sme ho až po jeho smrti a boli sme veľmi prekvapení jeho obsahom,“ uviedla Beata Marková, vnučka Jozefa Švantnera.
„Každý, kto bol na vojne, mal takýto kufrík na veci. Zachovalo sa ich relatívne veľa, ale nie s takýmto obsahom. Je to rarita. Zatiaľ je uložený v depozite. Máme takmer 20-tisíc exponátov a nemôžeme vystavovať všetko. Kufrík bol získaný až po tom, čo sa robila súčasná expozícia. Keď sa urobí ďalšia, budem navrhovať, aby tam bol,“ prezradil Marián Uhrin, historik a kurátor Múzea SNP v Banskej Bystrici.
Čo ukrýva jozefov kufrík
1. výložky čatára slovenskej armády
2. vyznamenanie Za hrdinstvo III. stupňa
3. odznak Za ťaženie proti Sovietskemu zväzu
4. fotografie z vojenskej služby
5. ústna harmonika
6. ukrajinský spevník
7. predmety osobnej hygieny
8. písacie potreby
9. menovka
10. rezervné gombíky a šitie