Od ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (Sme rodina) a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorí prišli s nimi diskutovať, žiadali najmä finančnú pomoc v súčasnej situácii poznačenej koronakrízou. Pred úradom vlády odstavili niekoľko autobusov, ktoré priebežne trúbili. Súkromní autobusoví dopravcovia zastupujú menšie a stredné firmy.
Išlo o druhú protestnú akciu Únie súkromných autobusových dopravcov v hlavnom meste. Na predošlej akcii 14. mája im vedúci predstavitelia Národnej rady SR sľúbili pomoc, keďže nemali nárok na žiadnu pomoc z dôvodu opatrení proti ochoreniu Covid-19. "Naše podnikanie ostalo na nule a do konca roka sa rozbehne veľmi slabo pre strach z cestovania. Nedostaneme ani úver, nakoľko sme pre každého riziková skupina, keďže nemáme drahé autobusy na lízing alebo úver," uviedol pre agentúru SITA predseda ÚSAD Branislav Doboš.
Perspektíva oživenia ich podnikania do konca roka je podľa predsedu ÚSAD veľmi malá. "Museli sme sa opäť pripomenúť, lebo štátu už nemáme ako platiť cestnú daň, odvody a poistky. Máme aj vysoké prevádzkové náklady na parkovanie, dielne a iné výdavky súvisiace s autobusmi," dodal Doboš. Ministri dopravy a financií im podľa neho prisľúbili do pondelka riešenie, pretože sami prišli už s konkrétnymi návrhmi.
"Považoval som za svoju povinnosť a prejav slušnosti k štrajkujúcim autodopravcom z Únie súkromných autobusových dopravcov vypočuť si ich požiadavky, keďže stojím na čele ministerstva dopravy, pod ktoré autobusová doprava spadá," povedal Doležal. Stanovisko ministra poskytol agentúre SITA rezort dopravy. Pravda je však podľa ministra taká, že ministerstvo dopravy nemá v kompetencii priamu finančnú pomoc a preto s ním prišiel aj minister financií. "Autobusovú dopravu vnímam ako jeden z hlavných nástrojov pre oživenie cestovného ruchu, aj preto už niekoľko týždňov s ministerstvom financií intenzívne hľadáme konkrétne riešenie, akým spôsobom im pomôcť," dodal Doležal.