Takzvaná komunitná Včelia záhrada slúži okrem iného aj pre výskum Prešovskej univerzity. Tá sa snaží zistiť mieru znečistenia prírody ťažkými kovmi v meste. Keďže bašta bola dlhší čas nevyužívaná a postupne zarástla náletovou zeleňou, bolo potrebné tieto priestory najprv vyčistiť.
„Do čistenia sa zapájali aj dobrovoľníci. Vznikol tiež nápad vytvoriť vyvýšené záhony a akúsi oázu rastlín pre včely a ostatné opeľovače. Výsadbu hmyzomilných rastlín zabezpečila Katedra ekológie Prešovskej univerzity,“ vysvetlil Stanislav Kowalski zo združenia Komunitná včelia záhrada. Tá slúži aj študentom a vedeckým pracovníkom z Prešovskej univerzity (PU). Včely majú totiž dolet za znáškou aj vyše dvoch kilometrov, preto bude možné zistiť, aký je stav životného prostredia v širokom okolí.
„Cieľom aktivity je vybudovanie siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú vzorky medu, peľových obnôžok a včiel za účelom hodnotenia vybraných rizikových prvkov,“ vysvetlila Lenka Demková z Katedry ekológie PU. Do aktivity sa zapojili viacerí včelári z celého Slovenska aj Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Poľnohospodárska univerzita v Nitre.