V provincii Henan objavili figúrku vtáčika, ktorá má približne 13 500 rokov. Je vyrobená z obhorenej kosti a považujú ju za najstarší umelecký predmet nájdený v tejto oblasti. Figúrka má necelé dva centimetre a znázorňuje vtáčika na podstavci. Objavili ju výskumníci z čínskej univerzity Shandong s pomocou expertov z Nórska, Izraela a Francúzska. Pozornosť púta najmä nezvyčajne dlhý chvost.
Predpokladá sa, že ho má z veľmi praktických dôvodov - aby ho vyvažoval a aby sa neprevážil dopredu. Ide o najstaršie trojrozmerné umenie nájdené v Číne a celej východnej Ázii. Najstaršie figúrky podobné tejto boli nájdené na juhu Nemecka. Boli vyrobené z mamutoviny a majú vyše 40-tisíc rokov.
„Figúrka sa technologicky a štylisticky líši od ostatných exemplárov nájdených v západnej Európe a na Sibíri. Mohla by byť chýbajúcim kúskom skladačky, ktorá pomôže objasniť pôvod čínskeho sochárstva z obdobia paleolitu,“ uviedli vedci v tlačovej správe. Stále však presne nevedia, či sa trojrozmerné diela vyrábali na viacerých miestach sveta nezávisle od seba, alebo sa rozšírili medzi pravekými ľuďmi z jedného miesta.