Nie je to však prvýkrát, keď mnohé ženy na Slovensku hovoria takémuto správaniu jasné nie. O sexuálnom obťažovaní sa už pred časom hovorilo aj v rámci kampane #metoo. Stretáva sa nežné pohlavie na pracovisku s takýmto správaním bežne? A aké prejavy sú podľa odborníkov už za čiarou? Neprimerané vtipy či nechcený fyzický kontakt. Obťažovanie na vlastnej koži zažila podľa celoslovenského prieskumu z roku 2012 každá druhá žena. Kým niektoré takéto správanie prejdú s úsmevom, iné z toho môžu mať celoživotnú traumu.
„Na to, ako človek vníma sexuálne obťažovanie, vplýva, ako sa k problému stavajú štát, verejnosť, ako je človek vychovaný, aké má osobné skúsenosti, ako o téme informujú médiá,“ uviedol analytik Inštitútu pre výskum práce a rodiny Andrej Kuruc. Na Slovensku vládne dlhé stáročia patriarchálny systém, kde je otec hlavou rodiny a dievča, keď sa vydá, má počúvať svojho muža. „Aj preto v prípade, ktorý je teraz medializovaný, starší muž na tom nevidí nič zlé, že sa niekoho dotkol,“ podotkla na margo obchytkávania vizážistky etnologička Katarína Nádaská.
Ozvala sa mladšia generácia
Reakcie na sociálnych sieťach rozdelili Slovensko na dva tábory. Podľa odborníkov vidieť jasný rozdiel v generáciách. „Ozvali sa však mladšia a stredná generácia najmä žien, ktoré už vnímajú situáciu aj v kontexte, aj čo sa deje vo svete,“ myslí si Nádaská s tým, že odpoveď na otázku, čo je za čiarou, je veľmi osobná. V rámci kamarátskych vzťahov ľudí rovnakého veku, ak dôjde k nejakému potľapkaniu a súhlasia s tým obidve strany, tak je to podľa nej v poriadku. Ak sa to deje v práci, ženy majú málokedy odvahu pomenovať tieto veci pravým menom, najmä ak ide o nadriadeného,“ dodala.
Je to nepríjemné aj pre mužov
Za 30 rokov sme sa však podľa odborníkov posunuli a mladšia generácia je na tieto veci o niečo citlivejšia. „Vo vyšších vrstvách sa takéto správanie považuje za zlyhanie,“ hovorí sociológ Michal Vašečka s tým, že aj podľa prieskumov staršia generácia vníma akúkoľvek formu diskriminácie a porušovanie dôstojnosti druhého človeka menej citlivo. Nepríjemné je to však v istej miere aj pre mužov. „Je tu určitá schéma výchovy muža - muž nikdy neplače, pri pive s kamarátmi vedie oplzlé reči o ženách, keď to ten muž nenapĺňa, tak sa na neho zazerá. Takže je tu paradoxne aj tlak na mužov,“ dodal Vašečka.