Toxická skládka „oslávi“ 55 rokov!
Problémy okrajovej časti Vrakuňa spôsobila stará skládka Dimitrovky, ktorá sa po nástupe Dzurindovej vlády zmenila na Istrochem. V roku 2002 ho štát predal českej skupine Agrofert Andreja Babiša. Štát po mnohých rokoch uznal, že zo starej skládky sa šíria jedy do podzemných vôd a veľké územie je zamorené pesticídmi, fungicídmi a ďalšími nebezpečnými chemickými látkami.
V blízkosti sú však záhrady, kde si domáci pestujú vlastnú zeleninu a ovocie. Ľuďom v tejto oblasti preto zakázali piť vodu zo studne, kúpať sa v nej, jesť listovú či koreňovú zeleninu zo svojich záhrad. Aj v tomto prípade bola naplánovaná sanácia skládky. Mala tam byť vybudovaná podzemná tesniaca stena, ktorou sa zdroj znečistenia izoluje od okolitého prostredia, ale nestalo sa. Doteraz. A tak skládka tento rok „oslávi“ svoje jubileum - neuveriteľných 55 rokov!
Likvidácia ekologickej záťaže nebola v zmluve
Hovorca Agrofert, Karel Hanzelka
- V minulosti bolo v lokalite uskutočnených niekoľko rôznych prieskumov a ich závery sú známe. Prieskum spred 10 rokov nepriniesol nič nové, čo by už verejnosť nevedela. Okrem toho, režim utajenia umožňovala platná legislatíva. Postupovali sme v súlade so zákonom. V prvom rade, ekologickú záťaž sme nevytvorili my, tá vznikla v 60. rokoch vo vtedajších Chemických závodoch Juraja Dimitrova.
Do spoločnosti Istrochem sme majetkovo vstúpili až v roku 2002 a likvidácia ekologickej záťaže nebola súčasťou privatizačnej zmluvy so štátom. Napriek tomu bolo zabezpečené, aby Istrochem investoval najmä do ekológie, a to od podpísania zmluvy do roku 2012, sumu v hodnote jednej miliardy slovenských korún. To sme splnili, čo bolo v roku 2006 potvrdené. Pokračujeme v činnostiach vedúcich k zlepšeniu životného prostredia. Objem kontaminácie nebezpečnými látkami je dnes vďaka tomu výrazne nižší.