Predseda vlády SR Igor Matovič to povedal v piatok v Budapešti v rámci oficiálnej návštevy Maďarska po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Matovič zdôraznil, že ako prvý predseda slovenskej vlády sa dva dni pred 100. výročím podpísania Trianonskej mierovej zmluvy prihlásil k spoločnej histórii Slovákov a Maďarov.
Všetkým Maďarom odkázal, že jeho vláda na Slovensku vytvorí podmienky na to, aby mohli bez strachu používať svoj jazyk. "Naším cieľom je chrániť každého občana bez ohľadu na to, akým jazykom hovorí," povedal Matovič.
Premiér poďakoval maďarskej vláde za dovoz občanov Slovenska zo zahraničia maďarskými lietadlami. Ocenil aj spoluprácu pri postupnom uvoľňovaní opatrení na štátnych hraniciach.
K maďarskej menšine na Slovensku premiér ďalej povedal, že je prirodzené, že sa Maďarsko zaujíma o jej životné podmienky a postavenie.
"Chceme dosiahnuť stav, keď sa Maďari na Slovensku budú cítiť úplne rovnoprávnymi občanmi so všetkými ostatnými, keď budeme rozvíjať všetky územia Slovenska bez ohľadu na to, kto tam žije a akým jazykom ho jeho mama naučila rozprávať," podčiarkol Matovič.
Vyjadril podporu tomu, aby matky učili svoje deti rodný jazyk. Súčasne vyjadril túžbu, aby ich nabádali k tomu, aby sa s radosťou učili aj slovenský jazyk, pretože krajina, v ktorej žijú, sa k nim bude stavať partnersky a bude ich považovať za rovnoprávnych partnerov.
Matovič ubezpečil Orbána, že Slovensko podporuje projekt Vyšehradskej štvorky (V4), aby bola zoskupením, ktoré drží spolu v kľúčových situáciách - napríklad pri súčasných rokovaniach o fonde rozvoja Európskej únie (EÚ).
Orbán sa poďakoval slovenskému premiérovi za jeho gesto voči Maďarom i za spoluprácu pri riešení problémov súvisiacich s koronavírusovou pandémiou. Maďarský ministerský predseda podotkol, že Budapešť je hrdá na spoločenstvo Slovákov žijúcich v Maďarsku.
"Slováci majú krásne školy a kostoly, obohacujú našu krajinu. V parlamente je návrh na štvornásobné zvýšenie podpory inštitúciám slovenskej menšiny v Maďarsku," dodal Orbán s tým, že Slovensko je tretím najdôležitejším obchodným partnerom jeho krajiny.
Orbán povedal, že Maďari a Slováci chcú vzájomnú úctu a chcú byť spoločne úspešnými. Vyzval slovenských podnikateľov na investovanie v Maďarsku.
Za udalosti historického významu nadchádzajúcich mesiacov označil odovzdanie dunajského mosta medzi Komárnom a Komáromom a vybudovanie šiestich nových hraničných priechodov, z ktorých tri budú mosty na rieke Ipeľ - ďalej bude do konca roka v dvoch bodoch prepojená elektrická sieť oboch krajín a významne sa zvýši kapacita plynového interkonektoru.
Slovenského premiéra v Budapešti prijme aj predseda Národného zhromaždenia László Kövér a stretne sa s predstaviteľmi Slovákov žijúcich v Maďarsku.