Robotické kosačky sú síce drahšie ako tie manuálne, ale sú inteligentné, pracovité a väčšina splní očakávania. Český spotrebiteľský magazín dTest otestoval automaty, aby zistil, ako kvalitne kosia, ako jednoducho sa obsluhujú a ako dlho vydrží batéria. K čomu odborníci dospeli?
Najdrahšie robotické kosačky stoja aj 2 000 eur. Na cene však až tak nezáleží. Dobrý automat kúpite aj za 350 eur. Síce nemá toľko funkcií ako drahšie modely, no kvalitou kosenia sa niektorým z nich vyrovná, ba aj ich predstihne. Najlepší pomer ceny a kvality majú výrobky značiek LandXcape LX790 a Hecht 5600. „S potešením môžeme prezradiť, že pekný trávnik vám zaistia aj niektoré modely s priaznivou cenou,“ tvrdí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Roboty kosili bežný, vysoký, vlhký aj nerovný trávnik, ako aj trávnik na svahu. Najčastejšou známkou, ktorú im odborníci udelili, je dobrá. Veľké problémy nezaznamenali ani pri programovaní kosenia, nastavení výšky kosenia či výmene žacích nožov. „Testy ovládania robotických kosačiek, našťastie, dopadli výborne, narazili sme iba na čiastkové nedostatky,“ pokračuje Hoffmannová.
Ako na to
- s pomocou kábla vymedzte územie, ktoré kosačka obslúži
- nastavte rozlohu trávnika, pracovné hodiny a frekvenciu kosenia
- z trávnika odstráňte prekážky ako vetvičky, kamene, väčšie množstvo lístia
- ak je tráva vysoká, v priebehu niekoľkých týždňov postupne znižujte výšku kosenia, ideálny výsledok sa pohybuje okolo 20 až 30 mm
- prerastený alebo vlhký trávnik koste aspoň 3-krát týždenne
- nezabudnite kosačku pravidelne čistiť, najmä podvozok a kolesá
- kontrolujte, či nože sú ostré, v prípade potreby ich vymeňte alebo obráťte