Naďalej však platí mimoriadna situácia, ktorý vláda nezrušila. Hlavný hygienik tak určuje mnohé pravidlá života Slovákov. Medzi ne okrem povinnosti nosiť rúška v uzavretých priestoroch patrí aj tzv. sanitačný deň pre obchody v nedeľu, čo znamená ich zatvorenie. Ústavní právnici upozorňujú, že tento príkaz bez toho, aby to vláda ustanovila zákonom, je v rozpore s ústavou.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pod vedením hlavného hygienika Jána Mikasa tvrdí, že celý proces sanitácie si vyžaduje profesionálny prístup a dostatok času na realizáciu, čo nie je možné zabezpečiť počas bežných pracovných dní. "V súčasnej epidemiologickej situácii je potrebné týmto postupom venovať náležitú pozornosť, ktorá zahŕňa aj zvýšenú frekvenciu sanitačného dňa. Bežne podľa prevádzkového poriadku zariadenia sa sanitačný deň vykonáva 1x za mesiac, eventuálne podľa charakteru práce alebo potreby aj častejšie. Súčasná situácia si vyžaduje častejšiu realizáciu sanitačného dňa," povedala hovorkyňa Daša Račková.
Nedeľa je ako sanitárny deň určená preto, lebo nemálo prevádzok je v obvyklej situácii počas tohto dňa zatvorených. "Epidemiológom preto prišlo v aktuálnej situácii ako prijateľné riešenie stanoviť sanitárny deň na nedeľu," dodala Račková z Úradu verejného zdravotníctva. Obchodníci sa však proti povinnosti robiť to v nedeľu v uzatvorených prevádzkach búria.
„Je nemysliteľné, aby vláda solidárne jednou rukou prispievala z peňazí nás všetkých obchodníkom a ich zamestnancom počas koronakrízy a po jej ukončení im druhou rukou zasiahla do ich podnikania,“ uviedla Slovenská obchodná a priemyselná komora. Klub 500 dodáva, že v pokračovaní tohto trendu začnú prepúšťať či zmenšovať mzdu zamestnancom.
Platforma Ako dlho vydržíme združuje viacero maloobchodníkov a obchodných centier, ktoré uvádzajú, že môže ísť o protiústavné opatrenie. Pripomínajú, že nákupné centrá sú budovy, ktoré sa dali jednoducho dezinfikovať a dlhodobo zabezpečujú vysoké hygienické štandardy. „Epidemiologická situácia na Slovensku je vďaka krokom vlády a zodpovednosti nás všetkých mimoriadne priaznivá. Ak aj malo zmysel obchody dezinfikovať len raz týždenne, v súčasnosti je už zbytočné mať kvôli tomu zavreté celý deň,“ povedal zástupca platformy Peter Papánek.
Ústavný právnik Radoslav Procházka, ktorý spolupracuje s organizáciou, upozornil, že v časti, v ktorej ÚVZ nariadil raz do týždňa dezinfekciu, sa ešte pohybujú v medziach svojej právomoci. „V časti, v ktorej prikazuje zatvorenie prevádzok každú nedeľu v mesiaci, ide ÚVZ úplne za hranicu. Navyše, opatrenia, ktoré ÚVZ publikuje výlučne cez webstránku, nie sú ani úradne vyhlásenými právnymi aktmi a predstavujú skôr želania než príkazy, ktorých nedodržanie by bolo možné sankcionovať,“ povedal.