Reťazec Primark totiž nepredáva svoj tovar on-line. V Birminghame, kde sa nachádza najväčší obchod Primarku na svete, už od rána postávali pred obchodom stovky ľudí.
Obchodné domy, maloobchodníci s odevmi, elektronikou, či kníhkupectvá a iné obchody s tzv. nepodstatným tovarom, boli v Británii zatvorené od 23. marca, keď premiér Boris Johnson nariadil blokády, aby obmedzil šírenie koronavírusu, ktorým sa sám nakazil. Kým vonkajšie trhy a autosalóny sa znovu otvorili už 1. júna, ostatní maloobchodníci s nepodstatným tovarom museli čakať až do 15. júna. A aj to len v Anglicku, zatiaľ čo vo Walese a Škótsku regionálne vlády zatiaľ nepovolili znovuotvorenie obchodov. Len v Severom Írsku sú všetky maloobchodné predajne otvorené od piatka 12. júna.
Obchody však musia dodržiavať nariadenia o sociálnom dištancovaní. Zákazníci stoja v dlhých radoch, pretože počet nakupujúcich vo vnútri je limitovaný a obmedzenia sa týkajú aj skúšania produktov. Primark, ktorý vlastní spoločnosť Associated British Foods, otvoril v pondelok všetkých 153 obchodov v Anglicku. Reťazec Marks & Spencer, ktorý má aj on-line predaj a predáva aj potraviny a bytové doplnky, mal počas karantény otvorené svoje kútiky s lahôdkami. Odteraz však môže rozšíriť svoju ponuku aj o predaj odevov a domácich potrieb. Ale ich súper Next otvára len 24 obchodov a John Lewis len dva obchody v Anglicku.
Vedúci predstavitelia odvetvia maloobchodu zostávajú opatrní: "Nepochybne to bude pre maloobchodníkov vôbec jeden z najťažších rokov," uviedla pre rozhlasovú stanicu BBC Anne Pitcherová, riaditeľka obchodného reťazca Selfridges.