Netreba však zabúdať na to, že s bicyklami na aute sú spojené aj určité obmedzenia. Pri výbere nosiča máte viacej možností. Každá z nich má svoje výhody, ale aj určité mínusy. Rozdielny je spôsob uchytenia, ale aj ich cena. Treba zvážiť zvážiť nielen druh a technické vybavenie vášho auta, ale aj to, akými cestami jazdíte, kde parkujete a ako často plánujete bicykle voziť.
VIAC ČÍTAJTE: Cyklisti a červená na semafore: Kedy pre nich platí a kedy nie?
Jednoduchosť montáže
Z hľadiska jednoduchosti montáže sú nosiče zvyčajne bezproblémové, ľudia však majú v obľube tie, ktoré saupevňujú na strechu. Je pri nich optimálna spolupráca dvoch ľudí - uchytiť samotný nosič zvládne aj jeden človek, ale uložiť naň bicykel vo výške vyše jeden a pol metra, vie byť problematické. Montáž nosiča na zadné ťažné zariadenie vozidla si vyžaduje základnú manuálnu zručnosť a znalosť zapojenia do elektrického obvodu, nejde však o nič, čo by sa priemerný človek nenaučil na prvýkrát. Najľahšou montážou disponujú nosiče na kufrové dvere auta, pri ktorých sa nevyžaduje skrutkovanie - používajú sa iba sťahovacie popruhy.
Zápis do techničáku netreba
Ani jeden typ nosiča na bicykel nie je potrebné zapisovať do osvedčenia o evidencii vozidla, ale pri jeho používaní si musíte uvedomovať uvedené zákonitosti a povinnosti.
Nosiče na zadné dvere
Ich cena štartuje už na úrovni 30 eur. Prinášajú jednoduché riešenie pre majiteľov vozidiel bez ťažného zariadenia. Nie sú však univerzálne a musíte počítať s tým, že po ich inštalácii nebudete mať odzadu prísup do kufra vášho vozidla.
+ nie je potrebné ťažné zariadenie
+ nízka cena
- nie sú univerzálne
- znemožňujú prístup do kufra
Strešné nosiče
Sú zvyčajne lacnejšie, ceny za nové kusy sa pohybujú v rozmedzi už od 20 eur. „Odmenou“ za ušetrené peniaze vám budú obmedzenia, ktoré nie sú vôbec bezvýznamné. Bicykel umiestnený na streche auta zväčšuje jeho celkovú výšku, čo znamená obmedzenia spojené s vjazdom do podzemných garáží a parkovacích domov.
Okrem toho je potrebné uvedomiť si, že bicykel na streche má pre aerodynamiku nepriaznivý vplyv na spotrebu paliva a samotné jazdné vlastnosti, nepriamo aj na bezpečnosť. S obsadeným strešným nosičom vozíte vysoký náklad a ten reaguje na prudké zmeny smeru jazdy svojsky, v neposlednom rade na jeho stabilitu vplýva aj bočný vietor, ktorý budete za volantom určite cítiť. Je potrebné neprekračovať maximálne dovolené zaťaženie strechy
+ nízka cena
+ univerzálne riešenie
+ najpoužívanejší spôsob prepravy bicyklov
- iba na jeden bicykel
- komplikovanejšie upevňovanie
- ovplyvňuje jazdné vlastnosti vozidla
- potreba mať už na aute základný strešný nosič
Nosiče na ťažné zariadenia
Minimálne 100 eur, za tie lepšie aj vyše šesť stoviek. Nosiče na ťažné zariadenie znamenajú menej komplikácií, predovšetkým nemusíte mať obavy o výšku vozidla, zmenu jeho ťažiska a aerodynamiky. Je potrebné dbať na to, aby bola tabuľka s evidenčným číslom vozidla čitateľná. V praxi to znamená, že tabuľku s EČV musíte premiestniť na nosič bicykla alebo dopravný inšpektorát požiadať o vydanie duplikátu. V porovnaní s prívesmi musí mať nosič rovnaké EČV ako automobil. Keďže bicykle zakrývajú zadné svetlá, musí byť ich nosič napojený na elektrinu.
+ univerzálne na všetky autá
+ jednoduchá montáž
+ unesú až 4 bicykle
- vyššia cena
- predlžujú vozidlo
- znemožňujú prístup do kufra
- pri cúvaní nefungujú parkovacie senzory auta