Incident ihneď vyvolal pobúrené reakcie najmä pravicových politikov. Poškodená de Gaulleova busta sa nachádza v meste Hautmont neďaleko belgickej hranice. Starosta mesta Joel Wilmot uviedol, že socha bola už vyčistená, vandalský čin pritom označil za "škandalózny".
Terčom vandalských útokov sa v posledných dňoch stala rada sôch v Spojených štátoch, ale aj v niekoľkých európskych krajinách. V niektorých mestách boli sochy pri protestoch strhnuté, v iných ich odstraňujú. Všetko súvisí s protirasistickými protestami vyvolanými smrťou amerického černocha Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom nedeľnom prejave uviedol, že Francúzsko by nemalo vymazávať "stopy" svojej histórie. V tejto súvislosti sľúbil, že sochy historických postáv nebudú odstránené.
Charles de Gaulle býva označovaný za najväčšieho francúzskeho štátnika 20. storočia. Hrdina protinacistického odboja druhýkrát výrazne prehovoril do dejín krajiny, keď v roku 1958 vystúpil z ústrania a prijal úrad predsedu vlády. Podľa historikov tým zabránil hroziacej občianskej vojne kvôli kríze v Alžírsku. Okrem toho presadil v krajine prezidentský systém. V roku 1959 sa podľa novej ústavy stal prezidentom a funkcie sa ujal 8. januára 1959.
Vlna protestov proti rasizmu a policajnému násiliu sa do Európy preliala zo Spojených štátov, kde sa začalo demonštrovať v reakcii na májovú Floydovu smrť. Muž zomrel v meste Minneapolis po tom, čo mu policajt, ktorý teraz čelí obvineniu z vraždy, kľačal niekoľko minút na krku.