Informoval o tom ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš po zasadnutí Národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných.
Opatrenia, ktoré prijala na dnešnom zasadnutí Národná expertná skupina pre africký mor ošípaných sa týkajú prevažne obmedzenia pohybu v lese, zákazu zberu lesných plodov, či rušenia lesnej zveri. „Aj keď vírus nie je prenosný na človeka, človek môže nevedome mechanicky prenášať tento vírus napríklad na kolesách svojho bicykla, lebo v uhynutých diviakoch vie vírus prežívať tri až šesť mesiacov,“ uviedol Bíreš. Ako ďalej dodal v okruhu 10 až 15 kilometrov od nájdeného prípadu sa vymedzí aj takzvaná riziková zóna, ktorá bude zasahovať aj do okresu Spišská Nová Ves. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu v Maďarsku, budú podobné opatrenia ako v Košiciach platiť aj v okresoch Košice-okolie, Rožňava, Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš.
„Slovensko doteraz pomerne úspešne odolávalo prieniku tohto vírusu, ale vývoj nie je priaznivý a naznačuje, že veci budú mať pomerne dramatický spád,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ján Mičovský.
Posledný prípad AMO na Slovensku bol potvrdený 11. júna na území mesta Košice. Ide o prvý prípad v tomto okrese, doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce a Košice - okolie. Uhynuté mláďa diviaka našli v oblasti Mestských lesov Košice v poľovnom revíri Čermeľ v okrese Košice I. Africký mor ošípaných bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. Doteraz bolo na území Slovenska zaznamenaných už 213 prípadov tohto ochorenia.
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní. Zvieratá sú apatické, malátne, príznaky sa prejavujú zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh, vysoká morbidita a mortalita. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 percent.