Bol medzi tými menami stále aj Daniel Lipšic?
- Áno, vyskytlo sa tam to meno.
Je pre vás človekom, ktorý by zvládol podobnú funkciu?
- Príde mi nekorektné sa k tomu vyjadrovať aj vzhľadom na to, že som viackrát povedala, že by bolo dobré, aby to bola osoba z prokurátorského prostredia. Myslím si, že je to dobré pre samotnú inštitúciu.
Povedať, že generálneho prokurátora nevyberieme z prokurátorského prostredia, pre mňa znamená, že je celá prokuratúra v takom rozklade, že tam takí ľudia ani nie sú. Ale myslím si, že toto nie je situácia na Slovensku. Pre navrátenie kreditu tejto inštitúcii by bolo o to lepšie, aby sme toho človeka vybrali z prostredia prokuratúry, pretože podľa mňa tam takí ľudia sú.
Nie je lepšie práveže to, že keby prišiel napríklad Daniel Lipšic na prokuratúru, tak by pretrhol niektoré väzby, ktoré nie sú, povedzme, kóšer na prokuratúre?
- Prokuratúra nie je v takom rozklade, že je to nevyhnutné.
Nebude práve pre Lipšica, ktorý má veľké väzby aj na OĽaNO, aj na Za ľudí, obhajuje vášho predsedu Andreja Kisku, vyzerať to verejné vypočúvanie ako fraška s vopred vybraným kandidátom?
- Ak bude kandidátom aj Daniel Lipšic, tak určite bude čeliť takýmto otázkam. Podľa mňa sú absolútne legitímne. Bude záležať na ňom, samozrejme, ako obstojí svojimi odpoveďami, aby to ustál. Z tohto pohľadu, ak by to bola osoba, ktorá je prokurátorom, tak by tieto otázky zjavne neboli relevantné.
Ľuďom nejde do hlavy to, že napríklad sme videli, čo všetko robil Dobroslav Trnka, o čom všetkom sa rozprával a teraz sa na disciplinárke stále rieši, aký trest vôbec dostane a či ho zbavia prokurátorského stavu. To je normálne?
- Ja sa divím pánovi Trnkovi, že už dávno neskončil. Myslím si, že určite práve takáto situácia navodzuje potrebu aj zvonku uvažovať nad tým, či by na čele nemal byť niekto, kto je mimo prokuratúry. Myslím si, že tým poškodzuje celý stav prokurátorov.
Nedá sa takýmto situáciám, aké sú okolo Dobroslava Trnku, nejakým spôsobom predísť?
- No tak, že zriadime Najvyšší správny súd.
Vy ste riešili majetkové priznania sudcov, v koalícii sa však riešia aj majetkové priznania politikov. Existuje dohoda o tom, ako to bude vyzerať? V súčasnosti sa to dá veľmi ľahko obísť.
- V súvislosti s priznaniami uvažujeme aj o zriadení nového úradu. Úvaha je aj nad tým, že kompetencie, ktoré má príslušný výbor v Národnej rade, by mohli byť prenesené na tento úrad. Ak si niekto neplní povinnosti v zmysle ústavného zákona, tak jednoducho rozhodne zákon.
Je potrebné, aby sme boli dôslednejší pri preverovaní, treba sa pozrieť aj na majetkové priznania, aby sme z nich naozaj dokázali skontrolovať prírastky a uvažovali aj o blízkych príbuzných, na ktorých potenciálne môžu byť tieto majetky napísané.