Mária Kolíková (45) zo strany Za ľudí plánuje v rezorte, ktorý má v súčasnosti zlú povesť pre viaceré prípady sudcovskej korupcie, spraviť razantnú reformu. V rozhovore pre Nový Čas otvorene hovorí, že ak jej premiér zhatí kľúčové body reformy, vo vláde nezostane.
Už roky hovoríme o tom, že justíciu treba vyčistiť. Teraz to ešte znásobila akcia Búrka, kde boli zadržaní 13 sudcovia. Akými konkrétnymi krokmi to idete dosiahnuť?
- V prvom rade je potrebné, aby sme naozaj tieto medializované kauzy vyšetrili. Bez toho bude zložité uveriť, že keď príde k takýmto závažným trestným činom, korupcii v súdnictve, že si s nimi systém vie poradiť.
Súčasne je potrebné urobiť veľkú reformu v justícii preto, aby sme mali rýchlejšie rozhodnutia, aby sudca naozaj rozhodoval v jednej agende, a nie raz v rodinnej, inokedy v trestnej, v obchodnej a podobne. Zároveň je potrebné zamerať sa na otázku, ktorí sudcovia v systéme nemajú byť.
Naznačili ste reformu. Budú sa rušiť súdy na Slovensku?
- Reforma justície, tak ako ju predpokladám, znamená, že nanovo určíme obvody súdov. To znamená, že povieme, v rámci akého obvodu je príslušný aký sud. To, čo je zrejmé, je, že budeme spájať viaceré súdy do jedného obvodu, aby sme zabezpečili tzv. náhodné pridelenie veci.
Čiže aby nemohlo byť vopred zrejmé, ktorý sudca vám bude rozhodovať tú vec, ale systém vám náhodne pridelí sudcu. Nehovorila by som o tom, že ideme rušiť súdy, lebo nejdeme stavať nové budovy súdov. V zásade sa nám udeje to, že už nebude toľko predsedov súdov a zreorganizujeme inak samotné súdy. Je možné, že jeden z tých súdov bude čisto rodinný, iný bude civilný, ďalší trestný.
Akú máte predstavu o tom, čo by malo byť na súdoch vidieť do konca vášho pôsobenia?
- Aby bolo zrejmé, že v rodinných veciach rozhoduje rodinný sudca a podobne bude špecializácia aj v iných agendách. Aby bol už vytvorený Najvyšší správny súd, ktorý rieši aj disciplinárne veci všetkých právnických profesií, teda sudcov, osobitne prokurátorov, ale aj advokátov, exekútorov, notárov.
Toto je veľmi dôležitá vec. V rámci toho to znamená reformu na Najvyššom súde, pretože časť sudcov, ktorí robia tzv. správnu agendu, nám prejdú na Najvyšší správny súd. Dáme nové nástroje Súdnej rade na dôslednejšie preverovanie majetkových priznaní.