Na neslávne známom košickom sídlisku Luník IX pôjde v nasledujúcich dňoch k zemi ďalšia zdevastovaná bytovka. Na jej mieste majú v budúcnosti vyrásť rodinné domy, ktoré si postavia samotní obyvatelia. Vedenie Košíc chcelo stavbu zachrániť, no odborníci dali ďalšej možnosti bývania červenú. Podľa informácii mesta by už k ďalšiemu búraniu na sídlisku dôjsť nemalo.
V piatok dopoludnia začala stavebná firma s prípravami na niekoľkodňovú demoláciu. Šesťposchodový panelák to mal už podľa nevyhovujúceho statického posudku definitívne zrátané v roku 2018. Prvé bytovky z Hrebendovej ulice boli postupne búrané od roku 2008. Zničená stavba na konci Hrebendovej ostala prakticky neobývateľná, staticky narušená i úplne zdevastovaná.
Pri odovzdaní staveniska bol prítomný aj primátor mesta Jaroslav Polaček. “Ľudia v minulosti vybývali túto bytovku, nevážili si majetok, ktorý dostali. Statické posudky ukázali, že bytovku nevieme zachrániť napriek tomu, že som sa snažil niekoľko mesiacov urobiť všetko preto, aby sme ju radšej obnovili,” uviedol primátor. Dodal, že v spolupráci s občianskym združením ETP pristúpili na nový projekt, ktorý zabezpečí bývanie pre ľudí priamo na mieste, kde kedysi stáli obytné domy.
Búracie práce sa začali v sobotu a mali by trvať 10 dní. Všetky práce vrátane odvozu sutiny vyjdú mesto na 95-tisíc eur. Primátor vyzdvihol aj prácu tamojšieho starostu Marcela Šaňu, pod ktorého vedením urobil Lunik IX výrazný pokrok. Zdôraznil, že väčšina obyvateľov Luníka IX sa aj vďaka osobnému prístupu starostu dokázala prispôsobiť a môžu tak žiť lepšie ako predtým. „Sídlisko Luník IX sa mení k lepšiemu, a to je dobrá správa nielen pre Košice, ale pre celé Slovensko. Vďaka novým projektom, kde už nikto nedostane nič zadarmo, sa bývanie na tomto sídlisku môže opäť skvalitniť a ľudia si budú vážiť, čo si z veľkej časti sami vybudujú,“ dodal.
Na mieste zbúraných bytoviek budú domy
Sociálny pedagóg združenia Antoine De Hertogh prezradil, že projekt svojpomocnej výstavby už pilotovali v Rankovciach (okr. Košice-okolie). “V Košiciach ideme tento projekt realizovať v mestskom prostredí. Na Luníku IX po náročných prípravách začíname so svojpomocnou výstavbou,” povedal Hertogh s tým, že ešte čakajú na právoplatné stavebné povolenie. Najprv sa bude stavať vzorový dom, následne bude môcť začať stavať svoj dom prvá z rodín. Aby sa rodiny mohli do projektu zapojiť, musia si šetriť minimálne 50 eur mesačne. “Po splnení úvodnej sporiacej fázy majú nárok na mikropôžičku. Postupne bude využívaná na nákup materiálu, nevypláca sa rodine,” doplnil Hertogh.