Dlhoročne stabilná strana Smer-SD sa krátko po voľbách výrazne štiepi. Po tom, čo minulý týždeň ohlásil svoj koniec expremiér a podpredseda Peter Pellegrini (44), sa teraz k nemu pridalo desať poslancov. Viacerí z nich strávili v Smere dlhé roky, ako odôvodňujú svoj odchod?
Medzi odídencami sú aj hlavné tváre z kandidátky do tohtoročných parlamentných volieb, ako sú exministri Denisa Saková, Richard Raši či Ľubica Laššáková. Pellegrini avizuje, že toto číslo ešte nemusí byť konečné a na jeseň môžu ohlásiť svoj príchod aj ďalší ľudia. Jeho projekt má tak v parlamente v súčasnosti 11 poslancov, Smeru zostáva 26 zákonodarcov. „Chceme byť hlasom sociálnej demokracie na Slovensku,“ povedal Pellegrini s tým, že strana bude stáť na pilieroch ochrany sociálne slabších, má niesť humanitný odkaz a protifašistickú tradíciu.
Odmieta, že by v pozadí projektu boli oligarchovia, ktorí ho sponzorujú. Sprístupniť chcú aj transparentný účet, kde majú byť viditeľné výdavky. Pellegrini hovorí, že spočiatku budú fungovať s peniazmi, ktoré poskytnú jednotliví členovia. „Našim súperom je terajšia vládna koalícia, jej prešľapy, amaterizmus, neschopnosť viesť krajinu v týchto zložitých časoch. To sú naši hlavní politickí nepriatelia,“ dodal Pellegrini. Smer síce získal vo voľbách 15 miliónov eur, tie však zostanú k dispozícii strane.
Prešiel aj Tomáš
Jeden z odchádzajúcich poslancov Ján Ferenčák, ktorý je zároveň primátorom Kežmarku, vysvetľuje, že chcú vytvoriť stranu, ktorá bude príťažlivá pre ľudí. „Ponúkame skúsenosť, odbornosť, aby sme mohli pracovať pre ľudí, aby sme ich mohli zastupovať vo vrcholnej politike,“ skonštatoval. K Pellegrinimu nečakane prestupuje aj Erik Tomáš, ktorý dlhé roky pôsobil po boku Roberta Kaliňáka a Roberta Fica.
„V strane necítim úprimnú snahu o zmenu. Sám som presadzoval jednotný Smer s Petrom Pellegrinim na čele. Všetci však chápeme legitímny postoj Roberta Fica, ktorý chce stranu ako zakladateľ viesť naďalej,“ uviedol. Meno novej strany ešte známe nie je, no Pellegrini tvrdí, že bude konzervatívne.
Sám Fico sa k odchodu svojich poslancov do uzávierky nevyjadril. „To, čo spravil Pellegrini, je prejav politickej nevyspelosti. V klasických demokraciách sa vedie pri nezhodách normálny vnútrostranícky programový súboj a tí, ktorí ho prehrajú, ďalej fungujú v strane,“ skonštatoval poslanec Ľuboš Blaha, ktorý patrí k Ficovmu krídlu.
Koľko majú poslancov
OĽaNO 53
Sme rodina 17
SaS 13
Za ľudí 12
Smer-SD 26
ĽSNS 15
Pellegriniho projekt 11
Niektorí ľudia prekvapili
Grigorij Mesežnikov, analytik
- Sú tam aj ľudia, ktorí donedávna patrili k tvrdému jadru Roberta Fica a prekvapujúco sa dostali teraz do tejto partie. Nové tváre tam zatiaľ nie sú a je otázne, či ich chce Pellegrini získať a akými prostriedkami. Poslanci sa pridali k Pellegrinimu na základe toho, že mu rastie popularita a vidia tam väčší potenciál ako v prípade starého Smeru. Robert Fico teraz bude musieť vymyslieť novú stratégiu, ktorou bude chcieť Smer udržať.
Nemá program, prvotný úspech môže opadnúť
Tomáš Koziak, analytik
- Pellegrini ukázal vo voľbách, že je schopný získať množstvo preferenčných hlasov, takisto ľudia, ktorých k sebe zobral. V jeho strane však nepoznáme základné detaily ako program, či ako sa chcú vymedziť voči Smeru a ostatným stranám. Sám som zvedavý, do akej miery ľudia uveria, že nová strana bude niečo iné ako Smer, lebo tí ľudia sú so stranou veľmi dlhé roky spätí a prvotný úspech, ktorý vidíme, môže časom opadnúť.