Elektráreň Vojany je dlhodobo nerentabilná a od februára stojí a nevyrába. Podľa vedenia za to môže dlhodobý pokles cien energií, celkovej spotreby, ale aj rastúce ceny povoleniek CO2. Významný regionálny zamestnávateľ má pred sebou definitívny pokus o prežitie. Stratovú elektráreň môže zachrániť už len prechod na nové palivo.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček povedal, že ich cieľom je udržať elektráreň pri živote. Otvorene však priznal, že za rok 2019 utrpeli výraznú stratu z výroby vo Vojanoch a preto sú dnes pred rozhodnutím, či ju v lete tohto roku zatvoria, alebo pre ňu nájdu inú, alternatívnu budúcnosť.
„Tá spočíva v certifikovanom tuhom druhotnom palive (TDP), ktoré sme už testovali. Sme pred ďalšími testami, ktoré máme v pláne vykonať v auguste a budú trvať päť dní. Ak prebehnú úspešne a dostaneme povolenie na spaľovanie tuhého druhotného paliva od Ministerstva životného prostredia, elektráreň spolu s 300 rodinami od nej závislých budú mať svoju budúcnosť. Ak sa tak nestane, budeme musieť pristúpiť k tomu, že na konci augusta dôjde k zatvoreniu,“ vyhlásil Strýček.
Menej emisií
Podľa slov riaditeľa je nové palivo výrazne lacnejšie ako uhlie, ktoré je nákladné na prepravu. „V parametri výhrevnosti je podobné uhliu a jeho spaľovaním vzniká takmer o polovicu nižšie množstvo emisií skleníkových plynov,“ uviedol s tým, že palivo musí spĺňať prísne požiadavky legislatívy. Podľa výsledkov doterajších emisných meraní dokáže TDP až o polovicu znížiť emisie skleníkových plynov.
Čo na to miestni
Peter Stieranka, vedúci zmeny
- Pracujem tu od roku 1997 a verím, že elektráreň pôjde ďalej, robíme pre to všetko. Sme tu ľudia z okolitých dedín a chceme mať prácu.
Štefan Czinke, starosta obce Vojany
- Z obce tam pracuje 15 ľudí. V minulosti tu bol aj závod Slovnaftu, kde pracovalo 300 ľudí, družstvá i výroba sklotextílií kde pracovalo 500 ľudí, všetko je zatvorené.