Rezort práce pripravuje návrh, ktorý by to umožnil. Neznamenalo by to však, že budete musieť štátu zaplatiť viacej ako doteraz. Jednou z možností, o ktorej uvažujú, je dávať dve percentá, ktoré dnes môžete poslať mimovládkam, ale v hre je aj financovanie z vašich odvodov. Čo si o takomto prispievaní na penzie myslia odborníci?
To, že naši dôchodcovia musia vyžiť z nie práve vysokých penzií je fakt, o ktorom nik nepochybuje. Rezort práce im chce prilepšiť aj tak, že by im prispeli ich deti. Tie by však neplatili ani euro naviac. „Som zástancom toho, aby pracujúce deti mohli napríklad časťou svojich odvodov prispievať na dôchodky svojich rodičov,“ uviedol Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny. „Doteraz všetci prispievajú na dôchodok všetkým. My chceme dať možnosť, aby mamička, ktorá vychovala tri pracujúce deti, mohla mať zvýšený dôchodok, lebo jej tieto tri pracujúce deti priamo prispejú zo svojich odvodov, ktoré aj tak štátu platia,“ vysvetlila Eva Rovenská z ministertva práce.
Ako doplnila, nikto nebude platiť viac, ale rodičia, ktorí vychovali viac pracujúcich detí, budú môcť mať vyšší dôchodok. „Považujeme za spravodlivé oceniť tých, ktorí vychovali viac pracujúce deti, ktoré platia dane a odvody,“ uviedlo ministertvo práce. V hre sú rôzne možnosti, ako to dosiahnuť. Jednou je prispieť dvomi percentami z daní, ktoré dnes ľudia platia neziskovkám. Zvažujú aj ísť cez zaplatené dôchodkové poistné, teda odvody, alebo špeciálny daňový bonus pre deti finančne podporujúce rodičov. Na presných detailoch pracuje odborná skupina zriadená pre zmeny v dôchodkovom systéme.
Na stole sú 3 možnosti
1. 2 % z daní - Ako by to fungovalo?
Kým dnes môžete 2 % z vašich daní darovať iba zaregistrovaným prijímateľom (mimovládkam), tak v tomto prípade by ste ich mohli dať aj rodičom na dôchodku. „Už dlhodobo upozorňujem na fakt, že tým, že daňovníci nepoukazujú vo všetkých prípadoch 2 % zo svojich daní zaregistrovaným prijímateľom, ostávajú k dispozícii finančné prostriedky, ktoré by sa dali využiť či už v prospech samospráv na financovanie aktivít podľa zákona rovnako ako 2 %, alebo napríklad aj ako pomoc fyzickým osobám v rámci sociálnej pomoci,“ vysvetlila Jaroslava Lukačovičová, expertka na dane a odvody. Ako dodala, toto riešenie by nezamietla.
2. Príspevok z odvodov - Ako by to fungovalo?
Časť z odvodov, ktoré platíte v rámci dôchodkového postenia, by smerovali vašim rodičom na penzii. „Ja nemám problém prispievať svojim rodičom na dôchodok, ale keďže som bezdetná, bude ma chcieť štát potrestať tým, že na môj dôchodok nebude mať kto prispievať?“ upozorňuje Lukačovičová. Podľa nej by pri tomto riešení bolo potrebné premyslieť ho do detailov tak, aby nikoho nediskriminovalo.
3. Daňový bonus - Ako by to fungovalo?
Prispievali by ste určitou sumou svojim rodičom na dôchodok a následne by ste si túto sumu uplatnili v daňovom priznaní formou špeciálneho bonusu. „Daňové bonusy zaveďme radšej na podporu vzdelávania, domáceho cestovného ruchu a podobne, dôchodky nastavme komplexne nanovo,“ myslí si Lukačovičová.
Každé euro k penzii je dobré
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company
- Seniori vo veku nad 65 rokov, najmä tí osamelí, patria medzi ekonomicky najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Až polovica osamelých seniorov nedokáže čeliť nečakaným finančným výdavkom. V prípade domácností, kde žijú dvaja dospelí a aspoň jeden z nich má nad 65 rokov, sa nedokáže vysporiadať s neočakávanými výdavkami až tretina. Pre mnohých seniorov žijúcich osamote predstavujú bremeno náklady súvisiace s byvaním. U pätiny osamelých seniorov tvoria náklady na bývanie vyše 40 % disponibilných príjmov.