V minulosti sa tradovalo, že prináša smrť, a tak bol často úmyselne likvidovaný. Dnes je zákonom chránený. Jeho populácia však na Slovensku za posledné desaťročia klesla o tretinu a pre jeho záchranu robia odborníci, čo môžu, a darí sa im. Najnovším úspechom je adopcia dvojice mláďat do náhradných hniezd, ktorá u nás prebehla prvýkrát. Za hlavnú príčinu dlhodobého poklesu populácie sa považuje zánik lovísk.
Prelomovým prvkom preto môže byť nový typ búdok, ktoré používajú v Anglicku. „V areáloch družstiev sme ich už umiestnili šesť. Zdá sa, že konštrukcie špecifické rozmermi aj inštaláciou kuviky zaujali. Zaznamenali sme zahniezdenie v okrese Dunajská Streda aj Trnava,“ odhalil Kristián Bacsa zo Štátnej ochrany prírody SR.
Dve boli označené ornitologickým krúžkom a pridané do jednej z nových búdok k približne rovnako starým súrodencom. Úspešne. Predpokladáme, že po vyletení sa mladé kuviky budú snažiť usadiť v blízkosti lokality, kde boli vychované. Na okolité družstvá preto osadíme ďalšie búdky nového typu, aby mali možnosť zahniezdiť v rovnakých podmienkach, z akých vyleteli. Počet búdok vhodných pre plamienky a kuviky tak na Podunajsku prekročí už 70,“ uzatvoril Bacsa s tým, že na Slovensku môže žiť približne 550 párov.
Kuvik obyčajný
Hmotnosť: 145 - 155 g
Výška: 17,5 - 23,5 cm
Rozpätie krídel: 50 - 60 cm
Znáška: 3 - 6 vajec
Vek dožitia: 10, v zajatí 18 rokov