Menej letov totiž meteorológom komplikovalo situáciu so zbieraním údajov, a tak sa ich predpovede nie vždy zhodovali s tým, aká bola realita. Ako to vysvetľujú odborníci? Vedia už predpovedať, aké nás čaká leto?! Uzemnenie lietadiel napáchalo nielen ekonomické škody spoločnostiam, ale ovplyvnilo aj predpovede počasia. Mnohí z nás si všimli, že nie všetko, čo nám meteorológovia predpovedali, bolo na druhý deň aj realitou.
Odborníci vysvetľujú, že pozastavenie leteckej dopravy ich pripravilo o 230-tisíc pozorovaní denne, pričom práve tieto údaje spresňujú predpovede až o 30 %. „Zaujímavé sú najmä vo fáze štartu a pristátia, keď nám lietadlo dokáže zmonitorovať profil meraných meteorologických prvkov v profile atmosféry zeme až po letovú hladinu. Čiže máme prierez teploty, vlhkosti a iných údajov,“ ozrejmil riaditeľ SHMÚ Martin Benko pre TV Markíza.
Neštandardný jún
Klimatológ Pavel Faško tvrdí, že momentálne máme, čo sa týka počasia, neštandardnú situáciu. Pravidelne sa vyskytujúce búrky neprichádzajú od západu alebo severozápadu, ako to bolo po Medardovi bežné, ale z východu, resp. juhovýchodu. „Toto nie je typické júnové počasie, jednak tým, odkiaľ prichádzajú zrážky a tým, že tento charakter počasia trvá už takmer tri týždne. Máme tu prevažne oblačné počasie a nedostatok slnečného svitu,“ vysvetlil Faško s tým, že s podobným počasím zápasia aj v južnej a juhozápadnej Európe.
Už čoskoro však príde zmena. Tú očakávame už začiatkom budúceho týždňa. „Prejaví sa vplyv tlakovej výše, čiže oblačnosť sa bude zmenšovať a budú stúpať teploty cez deň, lebo nočné teploty neboli nízke,“ potvrdil klimatológ.