Ako balóny zbierajú údaje
Balóny merajú meteorologické veličiny! V špeciálnom centre v Gánovciach vypúšťajú každý deň do atmosféry sondy, ktoré zberajú údaje.
Na základe tých vedia predpovedať počasie. Prečo ich počet museli navýšiť? Balónové meranie v atmosfére sa začalo v Aerologickom a radiačnom centre SHMÚ ako na jedinom pracovisku na Slovensku už 1. novembra 1951. Do siedmeho júna tohto roka vypúšťali balónové sondy dvakrát denne, pre obmedzenie leteckej dopravy a s tým aj spojeným obmedzením dodávania meteo údajov pridali každý deň ešte jednu.
„Dokáže merať základné charakteristiky atmosféry, ako sú teplota, tlak vzduchu, vlhkosť, a z polohy rádiosondy určujeme smer a rýchlosť vetra. Tieto údaje nám sonda počas letu vysiela každú sekundu. Balón naplnený vodíkom vyletí do výšky 30 až 38 km, “ povedala Anna Pribulová, riaditeľka centra v Gánovciach. Vypúšťanie balónov zabezpečuje technik Miloslav Hámor, ktorý tu pracuje už 18 rokov a za ten čas zažil už 5 generácií sond.
Tie prvé vážili aj niekoľko kilogramov, dnes je to asi 100 gramov. „Pre celý svet sa vyrábaju u nás v Považskej Bystrici, balóny zase v Japonsku. Ešte pred nafúknutím balóna vodíkom musím najprv na počítači nakalibrovať sondu. Potom ju pripevním na balón a celé to vypustím. Sonda je asi na 30-metrovom nylonovom lanku, aby balón neovplyvňoval merané údaje. Údaje zo sondy sú veľmi dôležité pre ,nakŕmenie‘ super počítača na predpovedné modely,“ vysvetlil Hámor.