Odôvodňuje to aj prieskumom, podľa ktorého Slovensko vedie v tom, že nás najviac obťažujú malé mince v peňaženkách. NBS tak predostrela návrh, že chce tieto mince stiahnuť z obehu. Vláda má prehodnotenie legislatívy vo svojom programe. Ako sa k tomu postavia ministri?
Odľahčíme svoje peňaženky, znížime náklady na prevádzku a dokonca pomôžeme aj prírode. Takto v kocke opisuje prínosy zrušenia drobných euromincí NBS. „Pre nás emisia týchto mincí predpokladá isté náklady. Na jednej strane by sme šetrili isté náklady a na druhej strane by sme znížili aj ekologickú záťaž, pretože realita zo života je taká, že sa nám tieto euromince nevracajú,“ priblížil guvernér NBS Peter Kažimír. Elimináciu najmenších eurocentov má koalícia v programovom vyhlásení, takže sa očakáva, že návrh by nemal problém prejsť vládou aj parlamentom.
Slováci sú za
Podľa prieskumu Eurobarometra je za zrušenie malých mincí 74 % Slovákov, pričom európsky priemer je 65 %. Až 88 % našincov obťažuje používanie jednocentoviek a 87 % aj používanie dvojcentoviek. Na obmedzenie nízkych nominálnych mincí je však potrebná novela zákona o cenách. NBS preto navrhuje zmeniť legislatívu tak, aby sa v praxi zrušilo ich použitie pomocou povinného zaokrúhľovania výslednej sumy pri platbe v hotovosti na najbližšiu nulu alebo 5 eurocentov. Minicentovky však nemôžeme zrušiť úplne, len obmedziť ich používanie na našom území.
V rámci eurozóny môže úplne zakázať ich používanie iba Európska komisia. Ministerstvo financií nehovorí, či podobný návrh idú presadzovať, len opisujú, ako by to fungovalo. „Ani po zavedení zaokrúhľovania obchodník nemôže odmietnuť ich prijatie, napr. cudzími štátnymi príslušníkmi krajín, kde k obmedzeniu ich používania nedošlo,“ odpísali nám z ministerstva financií.
Kde už malé mince nepoužívajú
Aj keď samotné zrušenie jedno- a dvojcentoviek môže navrhnúť až Európska komisia, obmedzenie ich použitia v praxi doteraz zaviedli v Taliansku, Belgicku, Írsku, Fínsku a Holandsku. Okrem Slovenska aktuálne zvažuje toto opatrenie aj Estónsko.