Uviedol to v piatok predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom (18. 6.) stretnutí s konzíliom epidemiológov.
Premiér ľudí varoval, aby zvážili cestu do Sliezskeho regiónu, kde je výskyt nového koronavírusu najvyšší. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že voľne cestovať sa od soboty bude dať aj do Čiernej Hory, Monaka a na Faerské ostrovy. "Zoznam bezpečných krajín sa bude meniť. Niektoré bezpečné pribudnú, iné - nebezpečné zas vypadnú," ozrejmil Mikas s tým, že zoznam nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. "Občania členských štátov EÚ môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra, sú to tranzity. Pričom sú povinní prejsť Slovenskom bez zastavenia," povedal Mikas.
Od 1. júla bude možné organizovať hromadné podujatia aj nad 1000 ľudí, ale len v prípade, že bude zabezpečené šachovnicové sedenie. Podľa premiéra to platí najmä pre športové podujatia. Organizátori budú musieť zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí. Mikas poznamenal, že od júla bude možné organizovať aj maratóny.
Od soboty sa ruší povinnosť merania telesnej teploty ľudí pri vchádzaní do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, ako aj na kúpaliská a do welness centier. Zapnuté budú môcť byť aj sušiče rúk. Cestujúci v taxíkoch budú môcť sedieť už aj na prednom sedadle, nielen na zadnom, ako tomu bolo doteraz. Mikas uviedol, že v súčasnosti sa v kostoloch alternatívne používa podávanie prijímania do rúk, ktoré sa neskôr nahradí podávaním do úst. Zamestnanci, ktorí sa starajú o telo človeka, už nebudú musieť mať ochranné okuliare alebo štít.
Podľa Matoviča treba počítať s tým, že situácia sa môže zhoršiť. "V rámci sveta sa situácia dosť zhoršuje, budeme si to musieť ustrážiť," povedal Matovič. Verí, že ľudia, ktorí prídu na Slovensko z krajín, ktoré nie sú označené ako "bezpečné", pôjdu na test na nový koronavírus. Mikas očakáva, že v najbližšom období sa budú na Slovensko vracať ľudia zo zahraničia, najmä z Anglicka. Naďalej vyzval k obozretnosti.
Povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave naďalej ostáva v platnosti. "Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne," uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Hlavný hygienik poznamenal, že opatrenia sa postupne uvoľňujú, po novom rúška nemusia nosiť v školách žiaci stredných škôl, ktorí sa môžu od pondelka 22. júna vrátiť do škôl.