Prieskum odborníkov, ktorý zrealizovali medzi reprezentatívnou vzorkou Slovákov na konci mája, priniesol zaujímavé výsledky. Ako často zažívali respondenti počas pandémie pocity osamelosti, nervozity či depresívne pocity? Komu ublížilo toto obdobie najviac?
Z prieskumu vyplýva, že takmer polovica opýtaných zažívala počas obdobia korony depresívne pocity. Sociálnu izoláciu zvládali horšie mladí ľudia a podobný výsledok hlásili aj ďalšie krajiny. „Najmä študenti vykazujú vysokú hladinu úzkosti, depresie a stresu,“ konštatuje Kamila Urban z SAV. „Naopak starší ľudia majú množstvo rôznych preventívnych stratégií, ktoré dokážu v danej situácii efektívne využívať,“ dodáva.
Zhoršenie duševného stavu však priznávajú aj starší ľudia následne potom, ako sa im zhoršili vzťahy doma, alebo sa zmenila pracovná situácia, či sa ich pracovná pozícia stala ohrozenou.
Príznaky depresie:
- nezáujem, ľahostajnosť, letargia
- precitlivelosť, podráždenosť
- smútok
- nerozhodnosť
- úzkosť, strach
- problémy s koncentráciou
- prepracovanosť, únava, strata energie
- znížená chuť na sex
- samovražedné myšlienky
Depresívne pocity je dôležité sledovať
Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti
- Ak depresívne pocity pretrvávajú, môže ísť o vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú pomoc a adekvátnu liečbu. Neliečená depresia významne znižuje kvalitu života chorého, neumožní mu normálne fungovať a v tých najťažších prípadoch ho môže priamo ohroziť na živote. Mnohí ľudia však ochorenie podceňujú a odbornú pomoc nevyhľadajú. Často im chýba podpora rodiny a okolia, ktoré by ich povzbudilo, iní sa boja vyhľadať pomoc pre obavy, čo si o nich iní pomyslia.
Záujem o pomoc prudko vzrástol
Marek Madro, psychológ Internetovej poradne pre mladýchich - IPčko.sk
- Od začiatku pandémie sme pocítili až päťnásobný dopyt po službách prvej psychologickej pomoci. Denne nás kontaktuje približne až 280 ľudí. Preto sme na situáciu okamžite zareagovali a zdvojnásobili sme počet našich psychológov. Rovnako sme rozšírili psychologickú pomoc na 24-hodinovú linku pre všetkých, ktorých pandémia zasiahla.