V nedeľu na Slovensku otestovali len 41 ľudí, z toho bol jeden pozitívny. Ide o rekordne nízky počet skontrolovaných vzoriek, čo u niektorých ľudí vyvoláva obavy pred nezachyteným nárastom ochorení koronavírusom. Hranice sú totiž otvorené a epidemiológovia prízvukujú, že druhá vlna môže byť za rohom. Nový Čas zisťoval, čo je príčinou tohto žalostne nízkeho čísla.
Radosť z otvorených hraníc a nákupných centier strieda strach z druhej vlny. Uznávaný profesor Vladimír Krčméry varoval, že väčšinou sú za ňu zodpovední ľudia, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Pred otvorením hraníc sme sa viac dní za sebou tešili z nulového prírastku nakazených, tento týždeň ich pribudlo nezvyčajne veľa - dokopy až 39. V laboratóriách pritom testujú oveľa menej ako počas vrcholu pandémie. Vtedy sa čísla otestovaných vzoriek šplhali až k číslu 6-tisíc. Túto nedeľu to nebola ani stotina.
Otestovali len 41 ľudí. Obrátili sme sa na Úrad vlády, kde sme sa pýtali, prečo sa tak málo testovalo. Ten nás však s otázkou odkázal na Úrad verejného zdravotníctva. „Tak ako v zahraničí, aj na Slovensku sa počas víkendu vykonáva menej odberov klinických vzoriek na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19. Cez víkend sa testujú spravidla neodkladné prípady v rámci epidemiologického vyšetrovania,“ povedal Marek Eliáš z ÚVZ. Dodal, že odber klinických vzoriek sa aktuálne vykonáva adresne, v indikovaných prípadoch a v súčasnosti vzhľadom na adresnosť testovania sa realizuje menej plošného testovania.
„Indikovaní sú v súčasnosti ľudia, ktorí sa vracajú z krajín, ktoré nie sú v aktuálnom opatrení označené ako bezpečné. Ďalej ide o osoby vykazujúce klinické príznaky respiračného ochorenia. Rovnako sú to osoby, ktoré sa diagnostikujú v rámci epidemiologického vyšetrovania, pričom testovanie na ochorenie COVID-19 sa nariaďuje úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami,“ uzavrel Eliáš s tým, že v regiónoch pracujú dlhoroční skúsení epidemiológovia, ktorí dokážu ohniská nákazy veľmi rýchlo identifikovať, podchytiť a nariadiť potrebné protiepidemické opatrenia.
Člen permanentného krízového štábu a vedec Robert Mistrík nám na otázky k nízkemu počtu testovaných do uzávierky neodpovedal. Premiér Igor Matovič k aktuálnej situácii zareagoval na facebooku:. „Tí, čo pred pár týždňami na mňa hromžili pre opatrenia, dnes sa ich dovolávajú. Čudnú dobu to žijeme.“