Roztomilé spevavce si tam vyhrabali takmer 500 hniezdnych nôr. Brehule sa pri Kováčovciach v okolí Ipľa nevyskytovali už viac ako desať rokov. Tento rok sa však situácia zmenila vďaka projektu LIFE Obnova mokradí a ochrana vtákov v Chránených vtáčích územiach Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky na Slovensku, ktorý realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.
Ochranári Marian Mojžiš a Dušan Kerestúr najprv vytypovali lokality a následne pomocou bagra vytvorili priaznivé prostredie pre vzácne vtáky. „Vo dvoch lokalitách sme vo februári obnovili dve kolmé steny, čím sa vytvorili hniezdne príležitosti pre brehule s celkovou dĺžkou 70 metrov,“ uviedol Mojžiš.
Musia počkať
Vzácne vtáčiky si to v apríli po návrate z Južnej Afriky zamierili rovno do nových stien, kde si vyhrabali svoje nory. „Preferujú čerstvé výkopy, a tak často zahniezdia aj na stavbách, kde potom musia stavbári počkať, kým odchovajú mláďatá,“ doplnil ochranár. Podľa Kerestúra na začiatku júna v oboch lokalitách napočítali minimálne 490 hniezdnych nôr.
Početnosť druhu tak v celom CHVÚ Poiplie vrátane dvoch menších kolónií v okrese Lučenec v štrkoviskách dosiahla tento rok rekordný počet, a to približne 550 párov. „Okrem brehule sú takto upravené steny vhodné aj pre včelárika zlatého či rybárika riečneho,“ dodal Kerestúr.
Brehuľa hnedá
- malý vták z čeľade lastovičkovité
- meria 12 cm a váži 11,5 - 16 g
- vrchnú stranu tela má hnedú alebo dosiva
- brada, hrdlo a spodná časť tela je biela
- na Slovensku sa vyskytuje v nížinách a kotlinách všade tam, kde má možnosť hniezdiť
- vyhľadáva strmé brehy vôd a strmé steny v rôznych ťažobných miestach piesku a zeminy
- je to sťahovavý druh, na jeseň odlieta v auguste a v priebehu septembra