Elektronické cigarety a produkty na nahrievanie tabaku vyvolávajú búrlivé diskusie medzi laickou i odbornou verejnosťou. Kým niektorí fajčiari i nefajčiari sú voči nim skeptickí, ďalší ich vítajú. K tomu všetkému zaznievajú hlasy lekárov, ktorí pripúšťajú ich menšie riziko.
Pravdou je, že na Slovensku dnes fajčí 26 % dospelej populácie. Celosvetovo je zaznamenaná viac ako miliarda fajčiarov, ktorí, paradoxne, minú stovky miliónov eur na cigarety, ktoré v konečnom dôsledku zabijú ročne okolo 5 miliónov z nich. Ďalších 600 000 zomrie následkom pasívneho fajčenia. Na Slovensku chorobám súvisiaci s vdychovaním cigaretového dymu podľahne odhadom 500 nefajčiarov ročne.
Napriek významnej škodlivosti cigariet nie je jednoduché s fajčením prestať. Podľa štatistík zo susednej Českej republiky sa skoncovať s fajčením podarí iba 4 %. Zvyšných 96 % sa k cigaretám vráti. „Priemerný fajčiar, ktorý fajčí celoživotne, máva za sebou zhruba niekoľko desiatok pokusov prestať fajčiť. Avšak úspešnosť býva veľmi malá, bez pomoci len asi tri až päť ľudí zo sto vydrží nefajčiť po celý rok. Je tu teda celkom veľká skupina ľudí, ktorí s fajčením nemôžu alebo ani nechcú prestať. A pre nich určite znamená menšie riziko, keď nikotín, kvôli ktorému sa fajčí, dostanú bez dymu, ktorý obsahuje rádovo tisíce chemikálii,“ uviedla pre český Deník.cz MUDr. Eva Králíková z Centra pre závislých na tabaku Všeobecnej fakultnej nemocnice a 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Jednoducho povedané, ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú kvôli látkam v cigaretovom dyme.