Ako prezradil Novému Času, sklerózu multiplex (SM) mu diagnostikovali už pred dvoma rokmi, ale až jej postup a zhoršovanie príznakov si vynútili toto zásadné rozhodnutie. Lekári a odborníci prezradili, prečo je túto chorobu náročné rozoznať a na čo si treba dávať pozor.
Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Podľa Ivety Nikolovej, neurologičky z AGEL Clinic Bratislava, príčinou ťažkostí je, že imunitný systém začne napádať svoje vlastné nervové bunky, respektíve ich obal, ktorý je okrem iného tvorený aj myelínom. Myelín chráni nervové vlákna.
„Bez neho dochádza k výraznému spomaleniu vedenia vzruchov v nervovom tkanive, neskôr aj k ich odumretiu až zániku nervových buniek,“ vysvetľuje neurologička. To sa prejaví rôznymi príznakmi podľa toho, ktorá časť nervovej sústavy je zasiahnutá. Často tak v úvodnej diagnostike dochádza k nesprávnym zámenám s inými chorobami.
Koho postihuje
Ochorenie postihuje predovšetkým mladých dospelých ľudí. Typicky sa objavuje medzi 20. a 40. rokom života. U žien je dvakrát častejšie než u mužov, ak sa však objaví vo vyššom veku, pomer oboch pohlaví sa vyrovnáva. Výskyt u detí do 10 rokov alebo u seniorov nad 60 rokov je vzácny. Podľa najnovších údajov Národného portálu zdravotníckych informácií je na Slovensku okolo 18 000 pacientov s diagnózou roztrúsenej sklerózy.
Najčastejšie príznaky
Únava
- Je extrémne častým príznakom a trápi 53 - 90 % pacientov. Únava pri skleróze multiplex môže byť prvým a dokonca jediným príznakom ochorenia. Táto únava však býva iná, než pociťujú zdraví jedinci po fyzickej námahe. Človek so sklerózou multiplex potrebuje dlhší čas na vykonanie obvyklých denných aktivít. Dĺžka regenerácie síl je dlhšia a niekedy neúplná. Práve únava je najobťažujúcejším prejavom ochorenia až pre 40 % pacientov.
Zrakové problémy
- Rozmazané alebo dvojité videnie, farbosleposť, bolesť oka, zápal očného nervu či slepnutie.
Poruchy pohyblivosti
- Ako sú stuhnutosť či slabosť končatiny, sťažené písanie, vypadávanie predmetov z ruky.