Lenže pandémia koronavírusu prekazila plány aj ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a 9. mája sa žiadne masové zhromaždenie konať nemohlo. Prehliadka sa uskutočnila až teraz, v náhradnom termíne.
Dátum 24. jún nebol zvolený náhodne. Aj v roku 1945 sa v tento deň konala na Červenom námestí víťazná prehliadka vojsk, ktoré porazili hitlerovské Nemecko. Ruskému prezidentovi sa však tento termín hodí dvojnásobne. O pár dní sa bude konať referendum o zmenách ústavy, ktoré mu umožnia vládnuť aj po roku 2024, keď mu končí funkčné obdobie. A veľké vojenské prehliadky Putinovi vždy poslúžili na zvýšenie popularity.
Tento rok sa však pre hrozbu koronavírusu konala za prísnych bezpečnostných opatrení. Vojaci, ktorí sa na nej zúčastnili, boli počas nácviku v karanténe, aby neprišli do styku s nikým iným. Pozvaní hostia museli prejsť testovaním. To bol aj dôvod, prečo sa na prehliadke nezúčastnil kirgizský prezident.
Po príchode do Ruska totiž mali dvaja členovia jeho delegácie pozitívny test. Pochodujúcich vojakov sledovalo z tribúny len niekoľko zahraničných hostí – srbský prezident Aleksandar Vučič a bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Okrem vojsk z väčšiny bývalých sovietskych republík boli na Červenom námestí aj jednotky z Číny, Srbska a Indie.
T-34
Legendárny tank, ktorý pomohol vyhrať vojnu. Do mája 1945 ich vyrobili 53 000.
Koalicija-SV
Moderná samohybná húfnica kalibru 152 mm.
T-14 Armata
Pokročilý tank s kanónom kalibru 125 mm. Je však veľmi drahý a vyrobili ich zatiaľ len okolo 20.
Pancir-SA
Samohybný protilietadlový systém určený pre operácie v Arktíde. Vydrží mráz pod -50 °C.