Jedenásť krajín bude koordinovať sledovanie a zatýkanie podozrivých, ktorí sa pokúšajú napojiť na verejné peniaze uvoľnené vládami na záchranu svojich ekonomík, zasiahnutých dôsledkami tzv. lockdownu (zatvorenia krajiny).
"Ochorenie COVID-19, ktoré pre celý svet predstavuje najtragickejšiu a najnečakanejšiu pandémiu moderných čias, sa môže stať pre 'Ndranghetu - a pre organizovaný zločin vo všeobecnosti - výnimočnou príležitosťou na dobytie nových trhov a na pranie špinavých peňazí," povedal prezident talianskej polície Franco Gabrielli.
Práve na odvrátenie tejto hrozby bol vypracovaný projekt I-CAN (INTERPOL Cooperation Against 'Ndrangheta / Spolupráca Interpolu proti 'Ndranghete), dodal Gabrielli.
'Ndrangheta má obrovské rezervy finančnej hotovosti, čo znamená, že ich môže ponúkať firmám zápasiacim o prežitie po zatvorení ekonomiky z dôvodu šírenia koronavírusu - a to zločineckej organizácii umožňuje vstup do legálnej ekonomiky, vysvetlil Interpol. "'Ndrangheta je neviditeľná hrozba a nebezpečný zločinecký podnikateľský partner," uviedol šéf Interpolu Jürgen Stock. "Týmto spôsobom živí ich kruh sám seba vo vyše 30 krajinách. Musíme konať a tento kruh zastaviť - teraz," povedal naliehavo Stock.
Minulý mesiac talianska polícia oznámila, že prekazila operáciu 'Ndranghety, ktorá sa týkala tendrov na verejné práce v hodnote vyše 100 miliónov eur, kde išlo aj dotácie Európskej únie. V tejto sieti polícia identifikovala 63 ľudí vrátane 11 verejných predstaviteľov. Polícia zhromaždila dôkazy o údajných podvodoch vo verejných tendroch, zneužívaní úradu a úplatkárstve.
Na projekte I-CAN sa zúčastňuje týchto 11 krajín: Austrália, Argentína, Brazília, Francúzsko, Kanada, Kolumbia, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty, Švajčiarsko a Uruguaj. 'Ndrangheta, ktorá má základňu v talianskom regióne Kalábria, prekonala známejšiu sicílsku mafiu Cosa Nostra a stala sa najmocnejšou mafiánskou organizáciou Talianska, ktorá operuje po celom svete.
Veľká policajná akcia proti 'Ndranghete vlani v decembri vyústila do zatknutia 334 ľudí vrátane policajného plukovníka a bývalého poslanca. Pandémia nového koronavírusu zabila v Taliansku takmer 35.000 ľudí. Krajina sa ešte len vynára z prísnej celoštátnej karantény, ktorej cieľom bolo zastaviť šírenie koronavírusu.