Väčšina rastlín sa dá bez problémov pestovať aj na balkóne panelákového bytu. Odborník z bratislavského Záhradného centra Kulla radí, ktoré kvety sa na takéto pestovanie najviac hodia. Poradí základné zásady, ako dosiahnuť rozkvitnutý balkón. Sezóna v záhrade je v plnom prúde, vyhnite sa chybám začínajúcich záhradkárov.
Chcete sa pochváliť svojím balkónom? Pošlite nám svoju selfie s informáciou, čo na ňom pestujete + koľko vás to stálo tip@novycas.sk
Vyberajte podľa svetových strán
Severný balkón
- nedostáva sa naň dostatok svetla, je dobré tam pestovať rastliny, ktoré majú rady tieň a nie sú náročné na dostatok slnečného žiarenia
Vhodné: fuksie, begónie hľuznaté, netýkavky, papučky, azalky, hortenzie, rododendron
Západný a východný balkón
- slnečné lúče naň zavítajú len počas časti dňa, zvoľte rastliny, ktoré znesú tieň, ale aj priame slnko
Vhodné:ruže, muškáty štítovitolisté, ľuľok jazmínový, čarodejky, lobelky, akalyfa, zvončeky, zádušník, hortenzie, begónie hľuznaté, netýkavky, anglické muškáty, fuksie, muškáty
Južný balkón
- rastliny majú počas celého dňa dostatok slnečných lúčov, je potrebné častejšie zavlažovanie
Vhodné: levanduľa, citrusy, aksamietnice, petúnky, ageráty, gazánie, oleandre, muškáty, santolíny, eukalypty, olivovník, bylinky, poludňovky
Štyri chyba v záhrade
1. Príliš veľa alebo príliš málo vody
Rastliny potrebujú vodu - ale koľko jej skutočne treba? A kedy jej je príliš veľa? Keďže kvety, trvalky a stromy absorbujú časť svojej výživnej potreby z vody, aj malé odchýlky môžu mať negatívny vplyv na rast alebo kvitnutie. Existuje niekoľko užitočných a okrasných rastlín, ako je napríklad levanduľa, ktoré si vystačia s malým množstvom vody, zatiaľ čo iné jej potrebujú viac.
2. Nedostatok miesta v záhone
Častou chybou pri záhradníčení je nesprávne posúdenie priestorových požiadaviek rastlín. Aj keď sú prvotné rastlinky spočiatku nenápadné, môžu časom prerásť do majestátnych trvaliek. Tento rast by ste si mali naplánovať a medzi jednotlivými rastlinami nechať trochu viac miesta.
3. Zlé umiestnenie rastlín
Každá rastlina má svoje individuálne požiadavky, týkajúce sa pôdy a umiestnenia. Pri záhradníctve by ste nemali robiť chybu pri umiestňovaní rastlín na nesprávne miesto - môže to pre ne byť rozsudok smrti. Pri kúpe záhradných rastlín sa preto radšej informujte, či je príslušnej rastline príjemne na slnku, v tieni alebo v čiastočnom tieni.
4. Príliš veľa hnojiva alebo nesprávne hnojivo
Klesajú listy alebo okrasná rastlina jednoducho nechce kvitnúť? Mnoho záhradných začiatočníkov sa potom ponáhľa použiť hnojivo podľa hesla: Čím viac, tým lepšie. Radšej používajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním alebo prírodné hnojivo vyrobené zo suspenzie žihľavy.
Na čo treba hlavne myslieť?
Miroslav Gombík zo záhradníctva Kulla
Najdôležitejšie je umiestnenie balkóna. Najvýhodnejšia je južná strana, aj keď je pre zalievanie najpracnejšia. Na severnej strane málokedy svieti slnko, takže tam vyslovene len rastliny vhodné do tieňa.
Čo možno pestovať?
Na balkón sa určite hodia menšie druhy rastlín, skoro všetky trvalky. Ani na veľkú terasu nie je vhodné dávať veľký strom, len by sa tam trápil.
Hodí sa aj zelenina?
Áno, odporúčam využiť balkón aj na pestovanie zeleniny, nie je problém ani s bylinkami.
Do akých nádob sadiť?
Veľmi dôležitá je správna nádoba. Odporúčam samozavlažovaciu, rastlina si z nej vie zobrať 4 - 10 litrov vody a vydrží aj týždeň.
Na čo treba ešte myslieť?
Treba zvoliť kvalitnejší substrát. Tie najlacnejšie veľmi nedokážu držať vodu. Do kvetináčov dávať granulované hnojivo, dohnojovať kvapalnými hnojivami. Rastliny v nádobách dostanú iba tie živiny, ktoré im dáte.