Na zasadnutie klubu ho pozvalo hnutie OĽaNO aj SaS. TASR o tom informovali Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO a hovorca SaS Ondrej Šprlák.
"Pretože aj po dnešnom tlačovom brífingu Borisa Kollára ostáva veľa nezodpovedaných otázok, pozvali sme si predsedu Národnej rady SR na rokovanie poslaneckého klubu hnutia OĽaNO," informovala Macaríková. Rokovanie sa uskutoční v pondelok 29. júna. Poslanci hnutia zaujmú stanovisko po tomto stretnutí.
Na otázky poslancov má Kollár odpovedať aj na poslaneckom klube SaS 1. júla. "Strana SaS berie na vedomie rozhodnutie Borisa Kollára, nepoužívať magisterský titul. Zároveň je to však pre Borisa Kollára žltá karta od poslancov NR SR za SaS," zdôvodnila strana zaradenie mimoriadneho bodu na rokovanie klubu. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu Anny Zemanovej predseda parlamentu pozvanie prijal.
Predseda parlamentu svojím rozhodnutím nepoužívať titul priznal, že ho získal pochybne. Myslí si to podpredseda parlamentu Peter Pellegrini, jeho stanovisko pre TASR poskytla jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Od premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) Pellegrini naďalej očakáva, že bude požadovať vyvodenie politickej zodpovednosti.
"Premiér Matovič tvrdí, že kto ukradne niekomu inému časť jeho duševného vlastníctva, je zlodej a boj proti zlodejom je jeho politickým sľubom už desať rokov," pripomína Pellegrini. Očakáva preto od neho, že bude principiálny a tak ako v iných prípadoch, aj v tomto bude požadovať vyvodenie politickej zodpovednosti.
Predsedníctvo koaličnej strany Za ľudí sa bude v piatok zaoberať podozreniami z plagiátorstva pri diplomovej práci predsedu parlamentu. Podpredseda Národnej rady SR a zároveň strany Juraj Šeliga to uviedol na sociálnej sieti. Dodal, že Kollárovo rozhodnutie nepoužívať akademický titul nestačí.
Šeliga pripomenul, že chceli nastaviť novú a vyššiu politickú kultúru. "Z tohto pohľadu som čakal viac," poznamenal. Vec nepovažuje za uzavretú. Označil za neslušné kopírovať cudzie texty bez citovania, ešte neslušnejšie tváriť sa, že to tak nie je a úplne najneslušnejšie je podľa neho žiadať od svojho predchodcu odstúpenie a na seba mať v rovnakej situácii úplne iné nároky.
"Reči o tom, že sa nie je za čo ospravedlniť, či ako všetko bolo v súlade so zákonom, sú v tomto prípade zlým signálom všetkým poctivým univerzitám, vysokým školám, učiteľom aj študentom a žiakom," skonštatoval. Útok na médiá a opozíciu je podľa neho v tomto prípade úplne nemiestny a neprijateľný.