"Pravdepodobne už sme za najnižším bodom," povedala na neformálnom stretnutí predstaviteľov najdôležitejších európskych podnikov a celosvetovo uznávaných odborníkov nazvanom Northern Light Summit. Varovala ale pred druhou vlnou a tým, že oživenie bude nerovnomerné, neúplné a transformačné, čo znamená, že niektoré spoločnosti v odvetviach, ako je letecká doprava a zábava, sa nikdy celkom nezotavia, zatiaľ čo iné vyjdú z krízy silnejšie.
Lagardeová tiež vyzvala vlády, aby využili súčasné zmiernenie v šírení koronavírusu k príprave na prípadnú druhú vlnu. ECB tento mesiac rozšírila rozsiahly program nákupov dlhopisov začatý kvôli kríze o 600 miliárd na 1,35 bilióna eur. Program má trvať najmenej do júna 2021. Rovnakú čiastku požičia bankám za negatívny úrok. Tieto kroky majú podporiť ekonomiku eurozóny a poskytovanie úverov.
Opatrenia ECB doplnené vládnymi garanciami niektorých pôžičiek zrejme prinášajú ovocie. Úvery poskytnuté spoločnostiam v eurozóne totiž v máji rástli najrýchlejšie od začiatku roka 2009, uviedla agentúra Reuters. V reakcii na nedávne rozhodnutie nemeckého súdu ohľadom stimulačného programu ECB Lagardeová vyhlásila, že reakcia ECB je primeraná vzhľadom na problémy, ktorým čelia. Podobne sa vyjadril aj guvernér fínskej centrálnej banky Olli Rehn, ktorý dodal, že pri rozhodovaní o rušení týchto opatrení je lepšie ich ponechať v platnosti dlhšie, ako neskôr ľutovať.
Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v prvom štvrťroku klesol oproti predchádzajúcim trom mesiacom o rekordných 3,6 percenta. V druhom štvrťroku ekonómovia očakávajú ešte hlbší prepad. ECB očakáva, že za celý tento rok ekonomika eurozóny klesne o 8,7 percenta. V budúcom roku čaká oživenie a rast o 5,2 percenta.