Štúdia v tomto meste, ktorú vo štvrtok odprezentovala univerzita v Innsbrucku, vyvoláva otázky o skutočnom nebezpečenstve korony. Ukázala totiž, že 42 % obyvateľstva má protilátky na koronavírus a 85 % tých, ktorí prešli touto infekciou, ňou prešli bez povšimnutia. Čiže so žiadnymi alebo len minimálnymi príznakmi. Nemecký magazín Bild položil odborníkom dôležité otázky.
Znamená to, že populácia Ischglu je teraz voči korone imúnna?
„Dá sa predpokladať, že tí, ktorí mali infekciu, sú imúnni, ale to sa zatiaľ nepreukázalo,“ hovorí riaditeľka virologického ústavu na univerzite v Innsbrucku Dorothee von Laer. Môže to znamenať, že vírusom bolo infikovaných oveľa viac ľudí na celom svete, ako sa pôvodne predpokladalo. A potom nastáva otázka, či je koronavírus vôbec taký nebezpečný, ako sme si mysleli.
Čo vypovedá štúdia o úmrtnosti?
Doktor Hesse hovorí: „Malý počet prípadov úmrtí spôsobených koronavírusom je povzbudivý. Zomreli len dvaja obyvatelia Ischglu, čo je iba štvrtina percenta.“ Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doteraz vypočítala úmrtnosť na 2,2 až 2,4 percenta, teda desaťkrát vyššiu ako v Ischgli. Keby si celosvetovo, rovnako ako v Ischgli, 85 % infikovaných nevšimlo príznaky choroby, globálna úmrtnosť by bola tiež výrazne nižšia.
Dá sa zo štúdie z Ischglu vyvodiť, že sme preceňovali riziko koronavírusu?
Štúdia ukazuje mieru infekcie a to, aký odlišný priebeh choroby môže byť. Zaujímavý je vysoký počet neohlásených prípadov, t.j. približne 80 %, ktoré boli odhalené iba testami protilátok. Podľa virológa Jonasa Schmidt-Chanasita však v žiadnom prípade nemôžete odvodiť preceňovanie vírusu: „Vidíme, aká dramatická je situácia v Spojených štátoch, Brazílii a Indii.“
Čo znamená štúdia Ischglu pre svet?
„Ak si 85 percent nevšimne, že sú chorí, je to dobrá vec. Zostávajúce percentá sú však, samozrejme, na tom horšie - vo všeobecnosti to však platí pre všetky choroby. Napriek tomu by sa mala pomaly odstrániť dráma z celej nákazy. Pretože sa zdá, že ľudia sa viac boja druhého blokovania než druhej vlny,“ myslí si doktor Klaus-Dieter Zastrow.
Nie je jedno, že sa vírus šíri, keď si to nikto nevšimne?
Virológ Schmidt-Chanasit vysvetľuje: „Skutočnosť, že si mnohí nevšimnú infekcie, je presne to, čo je bežné. Ak prežívame vírus bez povšimnutia, nemusí to byť pre zdravých ľudí problémom. Ale ak vírus ďalej šírime, ostatní ľudia môžu zomrieť.“
Je opodstatnené uzamknúť celý región, ak je v nemocnici iba jedenásť z 1 400 ľudí infikovaných?
Podľa pohotovostného lekára Thomasa Assmanna: „Samozrejme, že ÁNO! Napríklad Izrael sa uvoľnil príliš skoro a práve tam sa začína druhá vlna.“