Desiatky tisíc ľudí z Bratislavy a okolia tak tento rok námestia a uličky dvoch mestečiek nezaplnia a nepochutnajú si na lahodnom moku ani na iných dobrotách. Nový Čas zisťoval, ako to vnímajú vinári. Pre strach z možnej nákazy koronavírusom sa rozhodli obľúbenú akciu zrušiť. „Veľmi nás mrzí, že tento rok bude Pezinok bez vinobrania. Patrí k najmasovejším podujatiam tohto druhu na Slovensku. Počas 3 dní sa ho zúčastní približne stotisíc návštevníkov, a preto si jeho organizácia vyžaduje polročnú prípravu,“ uviedla hovorkyňa Pezinka Erika Liptáková, podľa ktorej sa v neistých podmienkach ocitli všetky samosprávy a vo veľkom sa rušili hromadné podujatia.
„Rozhodli sme sa prijať zodpovedné rozhodnutie voči návštevníkom, predajcom, umelcom aj organizátorom,“ doplnila Liptáková. Rovnako k akcii oslavujúcej víno pristúpila aj Modra. „Opatrenia vydané hlavným hygienikom a konzíliom odborníkov nie sú naklonené organizovaniu podujatia takéhoto rozsahu. Preto vinobranie presúvame na budúci rok,“ povedala hovorkyňa Modry Zuzana Tichá s tým, že obyvatelia však nebudú celkom ochudobnení o zábavu a ochutnávku vína.
Nebude ani Víno a levanduľa
Hlavu v smútku zo zmarenej akcie nemajú len pravidelní návštevníci, ale aj samotní vinári. Podľa slov predsedníčky Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov Oľgy Bejdákovej ide o ďalší sprievodný negatívny jav prepadu ekonomiky. Zrušiť museli dokonca aj podujatie Víno a levanduľa, ktoré sa koná v lone nádhernej prírody pravidelne začiatkom júla.
„Je tam vždy krásna návštevnosť, ale napriek tomu sa bojíme, že by sme nedodržali štátom nariadené povinnosti,“ uviedla Bejdáková a dodala, že museli zrušiť aj Vinársku uličku, ktorá mala pred rokom premiéru a ľudia si ju hneď zamilovali. „Nie je to už len o burčiaku, ale tu sa vyslovene ponúkalo víno na vysokej úrovni do sklenených pohárov. Museli sme to zrušiť,“ uzavrela.
Pezinské vinobranie
- prvé správy o pezinských slávnostiach oberačiek pochádzajú z 13. storočia
- v roku 1934 mestská rada rozhodla o obnovení pezinských vinobraní
- tesne pred 2. svetovou vojnou sa táto tradícia prerušila
- v roku 1958 sa začali organizovať nové malokarpatské vinobrania
- od roku 2004 sú každoročnou tradíciou v Pezinku
Modranské vinobranie
- ide o najdôležitejšiu mestskú udalosť roka
- symbol modranského vinobrania zachytáva život vinohradníkov v alegorickom sprievode
- živé koncerty sa uskutočňujú v uliciach, pivniciach, dvoroch a majú jedinečnú atmosféru