Chodia naň ľudia nielen z Podpoľania, ale aj širokého okolia. Dvadsať párov sa každý týždeň učí, ako sa vykrúcali naši predkovia. Účastníci sú všetkých vekových kategórií a majú rôzne povolania - od účtovníčky po včelára. Novému Času prezradili, prečo sa rozhodli naučiť ľudovky. Prvý kurz ľudového tanca pre laikov začali v septembri organizovať vedúci folklórneho súboru Podpoľanec Jaroslav Černák a Roman Malatinec.
Prihlásilo sa naň 15 párov. Teraz prebieha už druhý s 20 dvojicami. „Záujem prejavili ľudia, ktorí síce neúčinkujú vo folklórnych súboroch, ale radi chodia na ľudové zábavy, veselice, či zatancujú si na svadbách. Naším cieľom je naučiť ľudí, aby si ľudový tanec užili,“ vysvetľuje Černák. O ľudové vykrúcačky prejavili záujem nielen Detvanci, ale aj ľudia zo širokého okolia a nielen stredná, ale aj staršia generácia.
Najstarší účastník má 72 rokov. Kurz sa skladá z 9 vyučovacích hodín, ktoré trvajú 60 minút a bývajú raz za týždeň. „Sústredili sme sa na náš región a tak učíme základy detvianskeho tanca,“ objasňuje folklorista. Tance sa učia účastníci osobitne, ale aj v pároch. Na poslednej hodine sa oblečú do krojov a predvedú, čo sa naučili.
Prečo ste sa prihlásili?
Lukáš (32), Zvolenská Slatina
- Je to dosť náročné, pretože som to predtým videl iba na zábavách a tancoval som zle. Teraz sa aspoň naučím grify, partnerka sa za mňa už nebude hanbiť.
Veronika (28), Zvolenská Slatina
- Venujem sa folklóru odmalička a mám k nemu blízko. Viem tancovať a spievať, ale môj partner vôbec nie. Teraz sa on naučí základy a ja sa zdokonalím.