"Chcem vyjadriť svoje hlboké poľutovanie nad ranami minulosti, ktorých bolesť dnes znova ožíva pre diskrimináciu, ktorá je stále prítomná v našich spoločnostiach," uviedol Filip v utorok v liste adresovanom prezidentovi Konžskej demokratickej republiky (KDR) Felixovi Tshisekedimu pri príležitosti 60. výročia nezávislosti jeho krajiny.
Agentúra AFP pripomenula, že v Belgicku debatu o koloniálnej minulosti krajiny vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v USA, ktorý zomrel po zásahu policajtov bielej pleti.
Leopold II., najdlhšie vládnuci belgický kráľ (1865 - 1909), sa stal zakladateľom a jediným vlastníkom Slobodného štátu Kongo. Počas jeho vlády Belgické kráľovstvo zbohatlo na ťažbe ebenu, diamantov a najmä kaučuku v Kongu a na vykorisťovaní domáceho obyvateľstva, pričom brutalita Belgičanov z tohto obdobia vošla do histórie. Historici sa zhodujú, že počas jeho vlády zahynulo okolo desať miliónov obyvateľov Konga, do čoho však treba zarátať aj medzikmeňové boje a epidémie.
Filip bez toho, aby menoval Leopolda II., uviedol, že počas tohto obdobia boli spáchané "činy násilia a krutosti, ktoré majú vplyv na našu kolektívnu pamäť". "Aj nasledujúce koloniálne obdobie (1908 - 1960) spôsobilo utrpenie a poníženie," povedal.
Filip v liste uviedol, že bude bojovať proti všetkým formám rasizmu, a dodal, že chce podporiť debatu o tejto problematike, ktorú začal belgický parlament.
Demonštranti v Belgicku v posledných týždňoch poškodili alebo strhli niekoľko sôch kráľa Leopolda II. Niektoré inštitúcie odstránili jeho busty alebo sochy v snahe zmierniť hnev verejnosti.