"Drakonický zákon o národnej bezpečnosti čínskej komunistickej strany znamená koniec slobodného Hongkongu a odhaľuje to, z čoho má strana najväčšie obavy: zo slobodnej vôle a myslenia svojho ľudu," napísal na Twitteri šéf americkej diplomacie. V samostatnom vyhlásení označil Pompeo utorok za "smutný deň pre Hongkong", ktorý si v stredu pripomenul 23. výročie prechodu pod čínsku správu.
"Spojené štáty sa nebudú nečinne prizerať, ako Čína svojou autoritárskou tlamou pohlcuje Hongkong," uvádza sa v Pompeovom vyhlásení. Zákon okrem iného dáva Číne právomoc zriadiť v Hongkongu národný bezpečnostný úrad, ktorého zamestnanci pri vykonávaní svojich povinností nebudú podliehať miestnym zákonom. Úplné znenie zákona zverejnené v utorok vymenúva tri prípady, keď Čína môže prevziať stíhanie obžalovaného. Ide o zložité kauzy zasahovania zahraničia do vnútorných záležitostí, "mimoriadne závažné" prípady a ak je národná bezpečnosť vystavená "vážnym a realistickým hrozbám".
Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp "jedna krajina, dva systémy". Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.