Uviedol to podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) v reakcii na výzvu SaS na odchod Kollára z funkcie. Na odstúpenie ho vyzvala aj strana Za ľudí, Šeliga povedal, že toto stanovisko sa nemení. Dodal, že je na rozhodnutí Kollára a hnutia Sme rodina, čo urobí ďalej.
Šeliga zopakoval, že post šéfa Národnej rady (NR) SR patrí na základe výsledku volieb a dohôd hnutiu Sme rodina. "Je na nich, ako sa rozhodnú, žiadna vládna koalícia sa nemusí rozpadať," napísal na sociálnej sieti s tým, že nechce položiť koalíciu, pričom odmieta politické vydieranie. Situácia je podľa neho na zodpovednosti Sme rodina.
Šeliga tiež odmieta argument Kollára, že jeho práca bola v súlade so zákonom. Smernica skalickej vysokej školy podľa neho hovorí, že každá záverečná práca musí byť originálna, vytvorená autorom pri dodržaní pravidiel práce s informačnými zdrojmi. "Záverečná práca nesmie mať charakter plagiátorstva a nesmie porušiť autorské práva iných autorov," dodal s tým, že smernica hovorí aj o tom, že nie je prípustné, aby diplomová práca bola kompilátom odbornej literatúry.
Poslanci za SaS po stredajšom stretnutí klubu vyzvali Kollára, aby odstúpil z pozície predsedu parlamentu. Oznámili to po stretnutí s Kollárom, ktorý vzápätí reagoval, že rozhodnutie SaS berie na vedomie. Pred stretnutím klubu SaS pripustil, že ak by mal odísť z funkcie, hnutie Sme rodina by mohlo opustiť aj vládnu koalíciu.
Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre jeho diplomovú prácu. OĽaNO jeho odchod nežiada. Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác.
"Hnutie OĽaNO zverejnilo svoje stanovisko v pondelok, a tým je pre nás téma uzavretá," uviedlo pre TASR hnutie OĽaNO v reakcii na postoj SaS.