Odborní poradcovia britskej vlády to uviedli v správe, ktorú zverejnili v stredu. Dodali, že tento vzťah je treba okamžite skúmať, pričom podrobnejšia analýza môže pomôcť pri zvládaní pandémie. Odborníci ako príklad uviedli, že v najviac znečistených oblastiach by mali napríklad posilniť vybavenie zdravotníkov.
Uviedli, že úrovne oxidu dusičitého, ktorý produkujú najmä dieselové motory, počas obmedzení pre pandémiu klesli v mestských oblastiach o 30 až 40 %, no po uvoľnení opatrení zrejme opäť narastú.
Správa tiež tlačí na vládu, aby sa zaoberala spojitosťou medzi znečistením ovzdušia a koronavírusom.
Z celého sveta prichádzajú dôkazy, ktoré spájajú znečistené ovzdušie s nárastom infekcií koronavírusom a úmrtí na COVID-19. Niektorí sa domnievajú, že tento vzťah hrá výraznú úlohu. Vylúčenie iných faktorov je však zložité a časovo náročné, čo znamená, že sa ešte nepodarilo dosiahnuť záverečný verdikt.
Vedúci britskej vládnej nezávislej vedeckej skupiny zameranej na znečistenie ovzdušia Alastair Lewis z University of York vyhlásil, že vystavenie znečistenému ovzdušiu je spojené s respiračnými a srdcovými chorobami a tieto faktory môžu zvýšiť aj riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19.
Odborníci uviedli, že dlhodobé vystavenie znečistenému ovzdušiu môže zhoršiť dopad ochorenia COVID-19 na pacientov, pričom krátkodobé zas môže dráždiť pľúca a zvýšiť riziko infekcie.
Podľa doterajších odhadov znečistený vzduch zapríčiňuje vo Veľkej Británii ročne 40-tisíc predčasných úmrtí.