Títo utečenci boli súčasťou skupiny 43 osôb, ktorých organizácia zachránila pomocou lode Mare Jonio a v stredu sa vylodili v sicílskom prístave Augusta.
Charitatívna organizácia upozornila, že pre obyvateľov ostrova nie sú nakazení migranti hrozbu, umiestnili ich totiž do karantény asi 20 kilometrov za mestom Noto. Zvyšní migranti, u ktorých sa nákaza nepotvrdila, aj posádka lode sú taktiež izolovaní. "Naša komunita by sa nemala vôbec obávať, pretože žiaden kontakt (s migrantmi) nebude povolený," povedal starosta zmieneného mesta Noto Corrado Bonfanti.
Situácia s infikovanými migrantmi si napriek tomu vyslúžila okamžitú kritiku zo strany minimálne dvoch talianskych politikov, šéfa regionálnej sicílskej vlády Nella Musumeciho aj predsedu krajne pravicovej a protiimigrantskej strany Liga severu Mattea Salviniho.
Práve Salvini, ešte ako minister vnútra, presadil prísne protiprisťahovalecké zákony, na základe ktorých skonfiškovali justičné orgány 3. septembra 2019 humanitárne plavidlo Mare Jonio. Organizácia Mediterranea Saving Humans sa proti rozhodnutiu odvolala. Následne súdny spor vyhrala a začiatkom februára tohto roku svoju činnosť obnovila. Jej záchranné akcie však potom pozastavilo vypuknutie pandémie koronavírusu, pričom ich obnovila až v júni.