Vo štvrtok o tom informovali spravodajské televízie BBC a Sky News. Cezhraničné vyšetrovanie začala ešte v roku 2017 francúzska polícia. Britským bezpečnostným zložkám sa tak v rámci operácie s názvom
Podľa NCA sa vďaka sledovaniu komunikácie podarilo zabrániť viacerým vraždám a iným násilným trestným činom. NCA tiež tvrdí, že do operácie boli zapojené policajné zložky v celej Británii. Príslušné orgány začali z EncroChatu získavať údaje od 1. apríla po tom, ako bolo v marci prelomené šifrovanie tohto komunikačného nástroja.
Odhaduje sa, že používanie tohto nástroja si na celom svete predplatilo približne 60.000 ľudí, medzi nimi zhruba 10.000 v Británii. Používatelia mali napríklad prístup k funkciám, ako sú správy, ktoré sa po určitom čase odstránili zo zariadenia príjemcu.
Podľa NCA boli rozložené desiatky kriminálnych skupín. Väčšinu podozrivých zadržali v Londýne a severozápadnom Anglicku. Vďaka tzv. lockdownu počas koronavírusovej pandémie sa oveľa viac podozrivých nachádzalo počas policajných razií doma.
"V aplikácii otvorene diskutovali o plánovaní vrážd, praní špinavých peňazí, obchodovaní s drogami či predaji strelných zbraní. Boli bezostyšní a mysleli si, že pre nich zákon neplatí," povedala komisárka Metropolitnej polície Cressida Dicková. Podľa nej mnohí z týchto ľudí vlastnia luxusné domy a drahé autá. "Toto je len začiatok. V nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch očakávame zásahy aj voči ďalším skupinám," dodala. Hoci samotné používanie EncroChatu nie je nezákonné, vyšetrovatelia pátrali aj po osobách, ktoré EncroChat prevádzkovali.