Rozhodla sa pre domáci pôrod vo vani. Spoločnosť jej robil partner Vojtěch Štěpánek (36) a dcérka Dorotka, ktorá čoskoro oslávi dva roky. Na všetko dohliadala aj pôrodná asistentka a herečka privítala na svet druhú dcérku Rozárku. ,,Rada by som vám povedala, že sa Rozárka narodila doma, rýchlo a bezpečne, za asistencie Dorotky, Vojtu a pôrodnej asistentky. Veľmi im ďakujem,“ napísala Leichtová k záberu, na ktorom sa smeje vo vani a drží svoje bábätko.
Scéne sa prizerala malá dcérka, aký to môže mať na ňu vplyv, sa pýtal denník Blesk pediatra. ,,Čo sa týka dvojročného dieťaťa, ktoré bolo prítomné pri pôrode doma: Pokiaľ mu situácia nebola dostatočne vysvetlená, a otázka je, či je to u tak malého dieťaťa možné, môže mu privodiť stres napríklad to, že vidí mamičku v krvi, nemôže sa k nej ísť pritúliť a podobne,“ povedal MUDr. Milan Kudyn. Leichtová sa za rodením doma stojí. ,,Som absolútne šťastná, že to tak bolo. Domáci pôrod nie je pre každého, pre nás áno. Možnosť voľby je dôležitá,“ hlása herečka.
Český denník Blesk oslovil lekárov a domáci pôrod by neodporúčal žiadny z nich, považujú ho za hazard so životom matky aj dieťaťa. ,,U domáceho pôrodu vidím veľké riziko hlavne pre dieťa. Poďme trochu počítať. Až 10% novorodencov potrebuje bezprostredne po pôrode nejaký zásah, napríklad predýchnutí, zahriatie či stimuláciu. A dokonca jedno percento narodených detí je treba resuscitovať. To sú fakty. Aj u matky hrozia pri domácom pôrode veľké riziká: neodlúčenie placenty, nadmerné krvácanie pod. Ale to sa dá riešiť aj po prijatí do nemocnice, matka to vydrží, je to dospelý a silný jedinec. Kdežto problémy u krehkého novorodenca treba riešiť hneď a odborne. A to doma nejde,“ povedal prof. MUDr. Michal Zikán, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Prahe Na Bulovce.
Tvrdšie slová volil doc. MUDr. Vít Unzeitig z Centra ambulantnej gynekológie a primárnej starostlivosti v Brne. ,,Domáci pôrod je vždy veľký hazard. Sebeckosť matky, aby si užila pôrod doma, sa tu stavia nad bezpečnosť a zdravie dieťaťa. My pôrodníci nikdy nedokážeme povedať, ako bude pôrod prebiehať, a to aj v prípade, že tehotenstvo bolo bez komplikácií. Ja hovorím, že to je, ako keby si hasiči dali záväzok, že nebude horieť. Keď žena rodí v pôrodnici alebo pôrodnom dome, prichádza pri komplikáciách prvá pomoc v priebehu minút. V domácich podmienkach môže odborná pomoc prísť až napríklad po hodine. A to je neskoro hlavne pre novonarodené dieťa," vyjadril sa pre Blesk.