TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
"Dnes sme v Martine privítali 73 príslušníkov OS SR, ktorí v uplynulých mesiacoch pôsobili v zahraničných misiách a operáciách, kde sa podieľali na riešení úloh v prospech bezpečnosti nás všetkých. Som veľmi rád, že sa po zodpovednom a našimi partnermi vysoko oceňovanom nasadení vrátili bezpečne domov k svojim rodinám," povedal minister obrany.
Doplnil, že v súčasnosti je v zahraničí nasadených 457 slovenských vojakov a vojačiek, pričom sa ich už v rámci medzinárodného krízového manažmentu vystriedalo viac ako 19 500. "V súčasnosti plnia úlohy v operáciách RESOLUTE SUPPORT v Afganistane, EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine, v mierovej misii UNFICYP na Cypre, v NATO misii v Iraku, v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) v Lotyšsku, v pozorovateľskej misii UNTSO v Golanských výšinách, ako aj pozorovateľskej misii pod záštitou EÚ v Gruzínsku," konkretizovala hovorkyňa rezortu obrany.
Vojaci sa v Martine zúčastnili aj na slávnostnom ceremoniáli odovzdania a prevzatia funkcie veliteľa Poddôstojníckej akadémie. Povedie ju štábny nadrotmajster Ján Čmelík, ktorý predtým pôsobil vo funkcii zástupcu veliteľa. "Je dôležité, aby všetky inštitúcie, ktorých cieľom je príprava a výcvik príslušníkov OS SR, vykonávali svoju činnosť čo najkvalitnejšie a najefektívnejšie. Preto verím, že nový veliteľ sa úloh zhostí naplno, čím prispeje k ďalšiemu rozvoju Poddôstojníckej akadémie," dodal Naď.
"Založením Poddôstojníckej akadémie v januári v roku 2003 sme začali proces budovania toho, čo považujeme za chrbticu OS - poddôstojnícky zbor. Pretože práve poddôstojníci patria medzi profesionálnych vojakov, ktorí sú lídrami v každom ohľade - dobre vycvičení a rešpektovaní všetkými príslušníkmi OS SR. Dá sa povedať, že majú priamy vplyv na približne 80 percent vojakov v celých OS," uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.