Previnil sa tým, že opakovane nenahlásil miesto pobytu, aby mohol byť prípadne testovaný, a tiež predložil falošné dôkazy. Tridsaťosemročný Kipsang, ktorý zo slávnych maratónov vyhral dvakrát v Londýne a raz v New Yorku, medzi aprílom 2018 a májom 2019 štyrikrát neoznámil, kde sa zdržuje. Raz ako ospravedlnenie predložil fotografiu z dopravnej nehody, tú však odfotil v iný deň, než tvrdil.
"Dištanc na štyri roky má účinnosť od 10. januára 2020 za porušenie povinnosti o hlásení pobytu a tiež za poskytovanie nepravdivých dôkazov a svedectiev. Úmyselne nám dal zavádzajúce a nepravdivé informácie v snahe zabrániť a zdržovať vyšetrovanie," oznámila Komisia pre bezúhonnosť atletiky (AIU).
Kipsang zabehol svetový rekord v septembri 2013 v Berlíne časom 2:03:23. Od tej doby ho prekonali jeho krajania Dennis Kimetto a Eliud Kipchoge, ktorý rovnako v Berlíne vyhral predvlani s časom 2:01:39. Proti trestu sa Kipsang môže odvolať na športový arbitrážny súd v Lausanne.
"Dnešné rozhodnutie preštudujeme a zvážime odvolanie. Chceme zdôrazniť, že nejde o prípad použitia dopingu. Nikdy nebola nájdená žiadna zakázaná látka," uviedol Kipsangov hovorca.
Za doping momentálne pyká rad kenských bežcov. Podľa agentúry Reuters porušilo antidopingové pravidlá za uplynulých päť rokov 60 atlétov z tejto vytrvaleckej veľmoci. "Športovci by sa mali z takýchto dôsledkov poučiť, pretože o týchto veciach neustále hovoríme. Bohužiaľ stále sa to deje. Pritom práve vrcholoví športovci by mali byť vzorom. Dávajú zlý príklad," povedal šéf kenského atletického zväzu Jackson Tuwei agentúre Reuters.